Raik: Eesti 200 plakatid meenutasid Natsi-Saksamaad

Katri Raik
Katri Raik Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Siseminister ja sotsiaaldemokraatide Ida-Virumaa esinumber Katri Raik ütles Vikerraadio saates "Uudis +" Eesti 200 plakatiaktsiooni kommenteerides, et talle meenutas see Natsi-Saksamaad. Ta märkis, et ka raskeid teemasid saab arutada rahulikult.

Raik ütles, et talle tuli plakateid vaadates nutt ja kurbus peale. "Kindlasti oli hea reklaamitrikiga tegemist. Selles suhtes tuleb Eesti 200 õnnitleda, aga meil ei ole ees šokivalimised, et me tõesti iga kuu, iga nädal ehmatame millegi üle Eestis," sõnas Raik.

"Mina tahaksin küll kutsuda üles sellise reklaami tegijaid mõtlema oma kooliprogrammi peale. Kui õpiti Natsi-Saksamaad, siis näidati seal, kus oli juutide koht ja kus oli juutide pink. Nii, et kurb lugu," rääkis Raik.

Saatejuht Mirko Ojakivi küsis Raikilt, et kas Eesti 200 tegi sedasama, et Natsi-Saksamaal, kus oli ühtede ja teiste koht.

"Mina tunnetasin seda nii. Inimestel on õigus oma tunnetele vabas riigis ja eile inimeste emotsioonid olid laes," vastas Raik.

Raik ütles, et Ida-Virumaal elavate vene inimestega rääkides jäi neile selline teema asetus arusaamatuks ja tekitas kõhedust.

Raigi sõnul ei pea küll Eestis elavad inimesed mõtlema, kuidas mõtleb Venemaa Eestis tehtavatest reklaamidest ja sellepärast neid mitte tegema, aga igal poliitilisel jõul on kohustus enne märgiliste avalike sammude tegemist mõelda ka Eesti välissuhete peale ja selle peale, kuidas see riigist väljapoole paistab.

Ta lisas, et kuigi Eesti 200 skandaalsed plakatid olid seadusega kooskõlas, peab poliitikutel olema siiski piisavalt kainet mõistust.

Raik tunnistas, et Eesti 200 välja toodud Eesti-Vene küsimus nõuab tähelepanu. "Küll aga oleks ma väga ettevaatlik kasutamaks sõnu "kriis", "segregatsioon", "lõhestatus". Ma otsiksin positiivsemaid sõnu," märkis Raik.

"Ma kutsuksin olema vähem kuri. Me peame olema poliitikas heatahtlikud. Ka raskeid asju saab öelda rahulikumalt, naeratava näoga," lisas Raik.

Raik tõdes, et plakatist tehtud pilte võidakse Vene meedias Eesti vastu kasutada kümmekond aastat.

"Vaadates kui kiiresti see plakat levis Sputniku kanalite kaudu eile (esmaspäeva - toim.) õhtul, siis ma olen mures, kas me ei teinud endale väga haiget ja ei lõiganud väga sügavalt näppu," lõpetas Raik.

Erakond Eesti 200 avaldas esmaspäeval Tallinnas Hobujaama trammipeatuses eesti- ja venekeelsed plakatid kirjaga "Siin ainult eestlased" ning "Siin ainult venelased". Samal ajal ignoreerisid Eesti 200 poliitikud meedia päringuid plakatite kohta.

Eesti 200 esimees Kristina Kallas ütles teisipäevasel pressikonverentsil, et erakond tahtis avalikkuses segadust külvanud eestlasi ja venelasi vastandavate plakatitega juhtida tähelepanu "segregatsioonile" Eesti ühiskonnas ega pidanud niisugust kampaaniat ebaeetiliseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: