Riho Laurisaar | Tahaks jääda iseendaks, aga raha tahaks ka

Riho Laurisaar
Riho Laurisaar Autor/allikas: Erakogu

Soome jalgpalluri Riku Riski otsus mitte osaleda Kataris peetaval mängul ei muuda tõenäoliselt maailma. Aga see otsus näitas, et ka hästimakstud meelelahutajate hulgas on neid, kes on valmis inimõiguste kaitsmise nimel riskima isiklike kaotustega, kirjutab Riho Laurisaar.

Tõenäoliselt ei olnud Euroopa laiem avalikkus, isegi mitte jalgpallihuviliste seltskond, kunagi varem kuulnud Soome vutimehest Riku Riskist. Ometi sai temast vähemalt mõneks ajaks tuntuim Soome jalgpallur.

Riski keeldus Soome koondise kutsest mängida sõprusmängus Rootsi vastu, mis peeti 8. jaanuaril Kataris. Miks? Eetilistel põhjustel. Soome jalgpalliliit ega mängija ise pole laskunud selgitustes üksikasjadesse, kuid kaudselt on viidatud järjepidevatele inimõiguste rikkumisele Kataris.

Katar on järgmiste jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldajamaa ja riiki on korraldajamaa staatusest väljakuulutamisest alates süüdistatud selles, et ta vilistab inimõigustele. Samuti puuduvad inimväärsed töö- ja elamistingimused riigis töötavatel, reeglina India ja Aafrika päritolu võõrtöölistel, kelle õiguslik seisund on nullilähedane. Üleüldse olevat Katar saanud õiguse korraldada jalgpalli MM rikkalike altkäemaksude toel.

Süüdistused korruptsioonis või inimõiguste rikkumises pole seoses olümpiamängude või jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldamisõigustega midagi uut. Kuid Lääs on seni suhtunud sellesse põhimõttel, et kõik pole küll korras, aga kuna kedagi pole otseselt süüdi mõistetud, siis pole ka põhjust asjast suuremat numbrit teha. Tippsport toodab suurt raha, kõik tahavad heal tasemel tippsporti näha ja kõik tahavad, et asjad sujuks.

Ehk siis klassiku sõnade järgi: "Tahaks jääda iseendaks, aga raha tahaks ka."

Me tahame näha superstaare ja head meelelahutust, me tahame olla uhked enda sportlaste üle ja usume, et maailm ei muutu sellest halvemaks, kui inimesed sõbralikus õhkkonnas mõõtu võtavad. Hea meelelahutuse juurde ei kuulu ebameeldivad vestlused. Ja üldiselt peetakse sellest reeglist kinni. Sõltumata hinnast.

Esiteks sellepärast, et enamus meist tahab uskuda, et poliitika ja sport oleks kaks erinevat maailma. Teiseks seepärast, et tavaline inimene ei usu, et ta võib olukorda kuidagi muuta või mõjutada. Ja tal on peaaegu õigus.

Me tahame näha sporti ja meelelahutust kui midagi, mis ei peaks alluma päevapoliitilisele olukorrale. Meil on tarbijatena selleks täielik õigus. Me kõik kulutame oma aega ja energiat asjadele, millega me ei tahaks tegeleda. Me oleme väsinud ja tüdinud. Meie meelelahutus on meie väljateenitud lõõgastus.

Aga kui me ei oota selle meelelahutuse pakkujatelt elementaarsete eetiliste printsiipide järgimist, siis ei saa me oodatagi, et väljendid "inimõigused", "sõnavabadus" või "usuvabadus" oleksid midagi muud kui sisutud sõnad.

Soome jalgpalluri Riku Riski otsus mitte osaleda Kataris peetaval Soome-Rootsi sõprusmängul ei muuda tõenäoliselt maailma. Jalgpalli MM peetakse Kataris kindlasti ilma temata ja see toimub temast sõltumata. Inimõigusi rikutakse kindlasti paljudes kohtades edasi. Aga Riski otsus – mida Soome koondise peatreener justkui toetas, andes samas mõista, et ta ei taha tegeleda poliitikaga ja Riskit ei pruugita teinekord koondisesse kutsuda – näitas, et ka tippsportlaste, hästimakstud meelelahutajate hulgas on neid, kes on valmis isiklike kaotustega riskima oma põhimõtete kaitseks.

Me oleme kuulnud palju avalike elu tegelasi ja meelelahutajaid rääkimas inimõigustest, kuid me kuuleme üliharva lugusid sellest, kuidas meelelahutuses kaasa löövad inimesed on valmis oma põhimõtete nimel millestki loobuma. Riku Riski ei teinud tegelikult midagi erilist. Ta lihtsalt ei soovinud osaleda ühes Katari meelelahutuskarusselli arvukatest eelmängudest, mis on üles ehitatud seda sorti ebaõiglusele, millele meie läänelikus väärtusmaailmas ei peaks olema kohta. Tippsportlasena, avaliku elu tegelasena tuletas ta paljudele meelde, et ka meelelahutuses on eetilised väärtused jätkuvalt olulised. Et isiklike veendumuste nimel tuleb välja astuda. 

Suurem osa maailmast osaleb juba mõne aasta pärast kas või pealt- või televaatajatena Katari karusselli pöörlemises. See on karussell, kus pöörlevad miljardilised rahasummad, mis tulevad kümnete tuhandete inimeste kannatuste arvelt. Me osaleme selles, kuigi tegelikult me ju ebaõiglust toeta.

Või toetame, kui endal piisavalt hea on? •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: