Mahukas raamatusari "Eesti ajalugu" peaks valmis saama veel sel aastal

Sarjas
Sarjas "Eesti ajalugu" seni ilmunud köited. Autor/allikas: Erakogu

Mahuka raamatusarja "Eesti ajalugu" eelmise köite ilmumisest on möödas viis aastat ning ilmumata on veel esiajalugu käsitlev köide. Tänavu loodetakse raamat ja sellega ka Eesti ajalookirjutuse oluliseks verstapostiks olev sari tervikuna valmis saada.

Kuueköitelises sarjas on ainsana ilmumata I köide, mis keskendub 13. sajandi eelsele perioodile. Sarja "Eesti ajalugu" I-III köite projektijuht ja üks I köite autoritest Aivar Kriiska ütles, et töö raamatuga on lõpusirgel, kuid aega on võtnud teksti viimane lihvimine.

"Arheoloogia on väga kiiresti muutuv teadus ja igal aastal sisuliselt tuleb midagi, mis seda käsitlust ei muuda totaalselt loomulikult, aga ta muudab sedavõrd, et on vaja järjekordselt uus ring peale kirjutada. Ühel hetkel see punkt on vaja panna. Selle kuu lõpuks on meil kokkulepe kõikide autorite vahel, et viimane lugemisring ja viimased täiendused ja parandused saavad sisse viidud ja raamat vast selle aasta jooksul välja antud."

Sarja "Eesti ajalugu" esimesed kolm köidet ilmusid algselt aastatel 1935-1940. Kuna teadmiste hulk on selle ajaga võrreldes märgatavalt kasvanud, otsustati taasiseseisvunud Eestis, et koos IV-VI köitega antakse uuel kujul välja ka varasemad. Kriiska sõnul on teaduspublikatsioonidesse jõudnud palju uudset, mis peaks ilmuma ka kokkuvõtvas üldkäsitluses. Näiteks koostöös geneetikutega sündinud teadmised.

"Meie geneetilise ajaloo piirjooned markeeruvad selles raamatus põhjalikumalt, kui seda on kusagil mingisuguses üldkäsitluses ilmunud. Loomulikult on muutusi kõikide esiajaloo perioodide sees. Kui ma jällegi võtan selle oma osa, mida ma sellesse raamatusse olen kirjutanud ehk siis Eesti kiviaja, siis noh üks näide näiteks on see, et niisugune tasapaks ja hästi pikk Kunda kultuuri periood on sealt kadunud täiesti. Sellest Kunda etapist on saanud ainult üks väike lühikene ajajärk ja kiviaegne asustuspilt on palju keerulisem, palju värvirohkem, palju põhjalikum ja täpsem, kui see on olnud varem."

Esiajalugu käsitleva köite ilmumisega saab sari "Eesti ajalugu" punkti. Aivar Kriiska ütles, et tõenäoliselt peab iga põlvkond kirjutama oma üldkäsitluse, kuid üks etapp saab suurteose valmimisega Eesti ajalookirjutuses läbi.

"Ega see tarve ei ole selle teose erinevate osade ilmumise järel kuhugile ära kadunud. Ühel hetkel tuleb see jälle tagasi, aga üks mingis mõttes nagu auvõlg on meie rahva ja riigi ees tasutud selle raamatusarja ilmumise järel."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: