Paavel: kõik valdkonnad otsivad n-ö kuldsete kätega töömeest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis on paljudes valdkondades terav tööjõupuudus, töötukassa juhi Meelis Paaveli sõnul on eelkõige puudus oskustöölistest. Üle on aga näiteks ärijuhte.

Registreeritud töötuse määr on viimasel kahel aastal püsinud samal tasemel ja see on töötukassa andmetel 4,7 protsenti. Madal registreeritud töötuse määr lubaks meid isegi Euroopa esikümne hulka, aga lähem vaade näitab, et kaks kolmandikku töötutest kuuluvad mõnda riskirühma. Kolmandikul on vähenenud töövõime, viiendikul puudulik eesti keele oskus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie vaatest on meil ikkagi 30 000 inimest, kes otsivad tööd. Nende hulgast võib-olla kümmekond tuhat on inimesi, kellega on keerulisem, kes on olnud kaua tööturult eemal ja erinevatel põhjustel peame me kauem aega kasutama, et inimesi tööturule tagasi aidata," selgitas töötukassa juht Meelis Paavel.

Üha vähem on neid, kes valmis tegema töid, mis keeruliste töötingimustega seotud - kus töö vahetustega, palgad madalad. Esirivis on klienditeenindaja, puhastusteenidaja, õmbleja amet. Lisaks bussijuhi, päästja, koka ja elektriku amet.

Üle on aga juhtivtöötajaid ning näiteks turundus- ja reklaamijuhte.

"Ärijuhtimine oli vahepeal kõige populaarsem eriala üldse, mida õppida. Siin ma olen küll tööandjatega ühte meelt, et kus siis need ärid kõik on, mida saab juhtida. Pigem on ikkagi näha, et vajakajäämine on täna oskustöölistes, et n-ö kuldsete kätega mees on see, keda kõik valdkonnad täna otsivad," ütles Paavel.

Nüüd on töötukassa võtnud haridusministeeriumilt üle Rajaleidja karjäärinõustamise ja loodab 15 karjäärikeskuses üle Eesti nõustada 20 000 noort.

"Raisatud aeg nooruses on kahtlemata probleem, sest see tegelikult mõjutab meie majanduse arengut, mõjutab kogu Eesti riigi arengut - see mahavisatud aeg, mille ma olen noorena kasutanud ära selleks, et omandada oskusi, millega tegelikult tööle ei rakendu," ütles töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Kerstin Holland.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: