NASA ja Hiina teevad koostööd Kuu uurimiseks

Hiina kosmosemisiooni fotod Kuu tagaküljest.
Hiina kosmosemisiooni fotod Kuu tagaküljest. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

USA ja Hiina kosmoseagentuur koordineerivad tegevust Kuu uurimiseks, teatas NASA.

USA kosmoseagentuuril tuleb järgida rangeid seadustes ette nähtud piiranguid, et Hiina ei saaks omandada tema tehnoloogiat ega seada ohtu riigi julgeolekut.

NASA on kongressi heaksiidul alustanud Hiinaga arutelu koostööst Kuu tagumisele küljele toimetanud kosmoseaparaadiga Chang'e 4, teatasid agentuuri esindajad reedel.

Hiina kosmoseagentuur teatas esmaspäeval, et teeb NASA-ga koostööd Kuu tagakülje kohta andmete kogumiseks.

Riikliku päevalehe China Daily teatel on tegemist esimese koostööga pärast seda, kui Ameerika seadus keelas kongressi eelneva heakskiiduta ühised kosmoseprojektid Hiinaga.

Hiina kosmoseagentuuri asedirektor Wu Yanhua ütles, et NASA jagas infot oma orbitaaljaama Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) kohta lootuses jälgida Chang'e 4 maandumist 3. jaanuaril, millega Hiina sai esimeseks riigiks, kelle kosmoseaparaat on maadunud Kuu tagumisel küljel.

Wu sõnul jagas Hiina NASA-ga Chang'e 4 plaanitud maandumise aega ja koordinaate. LRO ei tabanud maandumise täpset hetke, kuid pildistas maandumise järel piirkonda ja üles paiskunud kuutolmu.

Sellistest vaatlustest loodetakse abi astronautidele, kes valmistuvad tulevasteks Kuu-missioonideks.

Orbitaaljaam LRO liigub ka 31. jaanuaril üle Chang'e 4 maandumispaiga ja teeb pilte, ütles NASA.

USA kongress on 2011. aastast alates keelanud NASA-l ja Valge Maja teadus- ja tehnoloogiapoliitika bürool kasutada riigi raha Hiina riigi või ettevõtetega koostöö tegemiseks. 

Erandid on võimalikud, kuid NASA-l tuleb veenda kongressi ja Föderaalset Juurdlusbürood (FBI), et tehnoloogia, andmete või muu info hiinlastele edastamine ei ohusta julgeolekut ega majandust.

NASA kinnitas reedel, et kõik tema tegevusega seotud andmed on avalikult kättesaadavad ning NASA koostöö Hiinaga on läbipaistev ja mõlemale poolele kasulik.

Hiina Kuu-programmi juht Wu Weiren on öelnud, et Hiina-USA kosmosekoostöö võib käimasolevast projektist kauemale ulatuda.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: