EL-i kodanikud saavad nüüd kasutada digiretsepte teises liikmesriigis

Apteek.
Apteek. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Alates esmaspäevast saavad Soome patsiendid kasutada oma koduriigis väljastatud digiretsepti ka Eesti apteekides ja osta ravimeid, mida arst on neile Soomes elektrooniliselt välja kirjutanud.

Algatus hõlmab kõiki Soomes välja kirjutatud digiretsepte ja Eesti apteeke, mis on kokkuleppele alla kirjutanud. Algatuse uudsus seisneb selles, et vastuvõtva riigi osalevatel farmatseutidel on e-tervise digiteenuste taristu kaudu otsejuurdepääs digiretseptidele ja patsient ei pea esitama paberretsepti. See on kooskõlas digitervishoiu ja -hoolduse eesmärgiga luua patsientidele paremad võimalused, andes neile juurdepääsu oma terviseandmetele ja tagades ravi järjepidevuse, teatas Euroopa Komisjoni esindus Eestis. 

E-tervise digiteenuste taristuga on liitunud 22 liikmesriiki, kes peaksid alustama digiretseptide ja patsientide haiguslugude kokkuvõtete vahetamist eeldatavasti 2021. aasta lõpuks. 10 liikmesriiki (Soome, Eesti, Tšehhi Vabariik, Luksemburg, Portugal, Horvaatia, Malta, Küpros, Kreeka ja Belgia) võivad alustada selliste dokumentide vahetamist 2019. aasta lõpus. 

"Mul on hea meel, et Soome ja Eesti näitavad ette, kuidas teha koostööd e-tervise valdkonnas, ja soovin, et teised riigid järgiksid peagi nende eeskuju. Inimesed peaksid saama kasutada oma digiretsepte piiriüleselt. Vaba liikumine on EL-i aluspõhimõte ning ravi saamine ja ravimite ostmine teises liikmesriigis tuleb teha inimestele võimalikult lihtsaks. Järgmine oluline samm on lihtsustada patsientide juurdepääsu oma terviseandmetele, selleks on vaja luua ELi liikmesriikide jaoks elektrooniliste terviseandmete vahetamise ühtne vorm," kommenteeris digitaalse ühtse turu eest vastutav asepresident Andrus Ansip. 

2011. aastal võtsid Euroopa institutsioonid vastu direktiivi 2011/24/EL, millega tagatakse Euroopa kodanike piiriülese ravi järjepidevus. Direktiiviga antakse liikmesriikidele võimalus vahetada terviseandmeid turvalisel, tõhusal ja koostalitlusvõimelisel viisil. Praeguseks on kõikides ELi liikmesriikides järk-järgult kasutusele võetud järgmised piiriülesed tervishoiuteenused: 

1) digiretsept ja elektrooniline väljastamine võimaldavad igal ELi kodanikul osta oma retseptiravimeid teises ELi liikmesriigis asuvast apteegist, sest tema elukohariik edastab retsepti elektrooniliselt riigile, kus kodanik parajasti viibib. Seejärel teavitatakse elukohariiki külastatavas riigis ostetud retseptiravimitest; 

2) patsiendi haigusloo kokkuvõttes antakse taustteavet oluliste terviseaspektide kohta, nagu allergiad, manustatavad ravimid, varasemad haigused, operatsioonid jne, ning tehakse see digitaalselt kättesaadavaks arstikülastuse või erakorralise abi osutamise korral teises riigis. Tegemist on lühikokkuvõttega ulatuslikumast terviseandmete kogust, nn e-tervise toimikust. Selle teostamiseks esitab komisjon peagi soovituse Euroopa elektrooniliste terviseandmete vahetamise vormi kohta. 

Andmekaitse-eeskirju järgitakse rangelt ja patsiendid peavad andma oma nõusoleku enne nende teenuste kasutamist. 

Mõlemad teenused said võimalikuks tänu e-tervise digiteenuste taristule, mis ühendab riikide e-tervise teenuseid ja võimaldab riikidel vahetada terviseandmeid. Taristut rahastab Euroopa Komisjon Euroopa ühendamise rahastu vahenditest. 

EL-i terviseasutuste digiteenuste võrgustik (eHealth) andis hiljuti loa Soomele ja Eestile, kes hakkavad vahetama digiretsepte, ning Tšehhi Vabariigile ja Luksemburgile, et võtta vastu välisriikide kodanike haiguslugude kokkuvõtteid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: