Töötukassa hakkab vaegnägijatele IT-d õpetama

Töötukassa korraldab tööklubi vaegnägijatele, et õpetada infotehnoloogia kasutamist töö otsimisel. Lisaks aitab tööklubi inimesel ära tunda oma võimeid ja sobivust võimalikule kohale. Esimene vaegnägijate tööklubi toimub hanke õnnestumise korral märtsis Tartus.

Jakob Rosin Pimedate Liidust demonstreerib telefonirakendusi vaegnägijatele ja pimedatele. Navigatsioonirakendus kirjeldab ümbrust. See aitab näiteks taksojuhile ümbrust kirjeldada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Telefoni raputades ütleb telefonirakendus, et lähim ristmik on Magdaleena ja Asula poik, kaugus 80 meetrit ning kella 12 suunal.

"Ma ei oska talle seletada, et siin on kollane maja ja sellest sõidate mööda ja ma olen siin. Sest ma ei tea üldse, et seal majagi on," ütles Rosin.

Telefonirakendus võib kirjutatud teksti ette lugeda. Infotehnoloogia õpetab kõrvadega nägema. Kuid sellesse maailma tuleb juhtida. Jakob Rosin ütleb, et varem arvutiga töötanud, kuid pimedaks jäänud inimesed võivad olla nii heitunud, et ei kohane uue eluga iseseisvalt.

"Kui sa ei ole varem ka kuulnud erinevatest lahendustest, mida on võimalik kasutada, siis kui sa ei näe, siis see võib esmakordselt ära ehmatada. Siis on hea, kui on võimalus minna koolitusele, kus sulle rahulikult kõik asjad selgeks tehakse," selgitas ta.

Jakob Rosin viis poolteist aastat tagasi ise läbi nutitelefoni koolitusi pimedatele. Ühe või paari päevane koolitus eriti ei aita, ütleb ta.

"Meil oli üks koolituspäev. Oli selline 6-7 tundi pikk ja selle aja jooksul me ei jõudnud peaaegu mitte kuhugi. Me seletasime ära, mis see nutitelefon on," sõnas Rosin.

Vaegnägijad pöördusid töötukassa poole, mis aitab ka vähenenud töövõimega inimestel tööturul püsida. Töötukassa kuulutas välja tööklubi riigihanke vaegnägijatele.

Töötukassa osakonnajuhataja asetäitja Anu Harjo rääkis hankest lähemalt. "Selle hanke korraldasime ühele grupile. kus me planeerisime teenuse 14 inimesele, et vaadata pilooprojektina, kuidas see huvi on, kuidas sihtgrupp teenusele rakendub ja sellest lähtudes saame tulevikus rohkem seda teenust pakkuda," selgitas Harjo.

Üks niinimetatud tööklubi kestab 48 tundi, kusjuures üks tegevus kestab kolm tundi korraga. Tööklubi toimub kord või paar nädalas. Nägemislangusega inimestele tutvustatakse arvutiprogramme ning abivahendeid. Kui kõik õnnestub, on sügisel plaanis korraldada tööklubi ka pimedatele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: