Maksuekspert: segaduste vältimiseks võiks riigi toetusi jaotada kuu kaupa

Foto: ERR

Maksuameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi hinnangul võiks riigipoolseid toetusi jaotada kuu kaupa, et ei tekiks segadusi maksuvabatulu arvestamisel, nagu on praegu juhtunud sünnitushüvitise saajatega.

Lünk eelmisel aastal muudetud tulumaksuseaduses toob aasta lõpus korraga sünnitushüvitise kätte saanud naistele tuludeklaratsiooni järgi kohustuse riigile raha juurde maksta. Rahandusministeerium näeb võimalikku lahendust ravikindlustuse seaduse muutmises.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi ütles "Terevisioonis", et olekski mõistlik, kui toetus kuu kaupa välja makstaks. Ta tõi näiteks suvise teema, et ka õpetajatele makstakse puhkusetasu korraga ning siis maksuvaba tulu ei saa kasutada.

Liivamägi sõnul võiks naisel olla õigus ise otsustada, kas ta tahab korraga rasedus- ja sünnituspuhkuse raha kätte saada või kuu kaupa. "Raha välja maksmine ei peaks olema nii jäik. Siis on igaühel võimalik paremini planeerida, kui palju maksuvaba tulu ta kasutab," arvas Liivamägi.

Eelmise neljapäeva Postimees kirjutas, kuidas tulumaksuseaduse muutmisel ei tulnud ükski rahanduskomisjoni liige selle peale, et kui aasta lõpus sünnituspuhkusele läinud naistele makstakse korraga välja mitme kuu peale mõeldud sünnitushüvitis, tekib neil tuludeklaratsiooni järgi kohustus riigile juurde maksta.

ERR uuris eelnõu koostanud rahandusministeeriumist, milliseid lahendusi seadusepraagi heastamiseks kaalutakse ja kas riigil on plaanis midagi ette võtta nende naiste suhtes, keda tagasimaksekohustus juba praegu puudutab.

Siiri Suutre ministeeriumi avalike suhete osakonnast ütles, et kehtiva seaduse kohaselt makstakse sünnitushüvitis korraga välja 140 päeva eest.

"See tähendab, et kõik need, kellele maksti 2018. aasta lõpus sünnitushüvitist, ei saa 2019. aasta alguses tasu. Samas säilib nende kuude eest õigus kasutada maksuvaba tulu kogu aasta arvestuses. Teisisõnu on 2019. aasta kogu aasta tulude kohta deklaratsiooni esitades võimalik maksuvaba tulu kasutada ka kuude eest, mil maksumaksja tulu ei saanud," sõnas Suutre.

Sünnitishüvitis tuleb korraga välja maksta, kuna nii näeb ette ravikindlustuse seadus, kuid tulevikus muutub seegi.

"2022. aasta 1. aprillist jõustuvad ravikindlustuse seaduse ja perehüvitiste seaduse muudatused, mille kohaselt hakkab sotsiaalkindlustusamet sünnitushüvitist välja maksma igakuiselt. Teeme sotsiaalministeeriumile ettepaneku teha ravikindlustuse seadusesse muudatused, mis lubaksid väljamakse juba varem osadeks jagada," tõi Suutre lahendusena välja.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: