Sünnitushüvitise väljamaksmise muutmine jääb sotsiaalministeeriumi õlule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Freepik

Rahandusminister palub sotsiaalministril võimalikult kiiresti töötada välja ravikindlustusseaduse muutmine viisil, mis võimaldaks sünnitushüvitise saajal soovi korral saada hüvitist kuupõhiselt, mitte kogu perioodi eest ühe väljamaksena.

Kehtiva seaduse kohaselt makstakse sünnitushüvitis korraga välja 140 päeva eest.

See on tekitanud olukorra, kus aasta lõpus sünnituspuhkusele läinud naistele makstakse korraga välja mitme kuu peale mõeldud sünnitushüvitis, mis võib nende maksuvaba tulu arvestuse n-ö lõhki lüüa ja kaasa tuua kohustuse riigile juurde maksta.

Füüsiliste isikute tulude maksustamiseperiood on aasta ning nende tulusid maksustatakse sellel aastal kui nendele teenitud palk või toetus välja maksti, st kasutatakse nn kassapõhist arvestust.

"Seda põhjusel, et isikul on siis võimalus makse maksta, tal on maksevõime. Tegemist pole Eesti eripäraga, vaid rahvusvaheliselt tunnustatud füüsiliste isikute tulude maksustamise üldise põhimõttega, mille muutmine pole võimalik," märkis rahandusminister oma kirjas sotsiaalministrile.

Seega oleks sellest põhimõttest lähtuvalt mõistlik hajutada riigi makstavad toetused, sh sünnitishüvitis, perioodile, mille eest neid makstakse.

"Suured ühekordsed väljamaksed, nagu näiteks sünnitushüvitis, võivad tuua kaasa tulumaksu juurde maksmise nõude. See olukord ei ole lahendatav maksusüsteemi muutmisega, vaid eeldab tulude ühtlasemat jaotamist. Ehkki tulumaksu juurde maksmine on ennetatav aastatulude ette planeerimisega, leiame, et riik võiks antud küsimuses näidata üles suuremat paindlikkust hüvitise väljamaksmisel ja võimaldada vanemale valikuvõimalust," soovitas rahandusminister.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: