Lepinguvaidlus peatas mitmeks kuuks Tallinna ühe suurema arenduse ehituse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna ühel suuremal kinnisavaraarendusel Kalevi Panoramal katkes eelmisel aastal mitmeks kuuks ehitus, sest arendaja ja ehitaja mattusid lepinguvaidlustesse.

Kalevi staadioni kõrval kõrguvat kolme tornmaja arendab Venemaa ehitusgigandi FSK Lideriga seotud Tycoon, kes investeerib omavahenditest arendusse 30 miljonit eurot. Praegu käib seal teiste ehitusfirmadega vilgas ehitustegevus, mullu asusid Tycoon ja Conex aga üksteist süüdistama lepingute rikkumistes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Segases asjas on kindel, et juulis peatas Tallinna linnavalitsus ehitustegevuse, kuna objektil puudus ehitusprojekti ekspertiis.

"Ehitus seisis ekspertiisi taga ehk pidime ära tegema uue ekspertiisi. Ja kuna me ekspertiisi tegemisega sattusime suveaega ja parasjagu oli ühel objektil Tööstuse tänaval suur põleng, kus olid kõik eksperdid hõivatud, siis me sisuliselt pidime ootama sügiseni," rääkis Tycooni juriidiline nõustaja Aivar Orukask.

Just ehituse peatamine ajendas ehitajat leppetrahvi nõudma.

Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots & Co vandeadvokaat Raiko Lipstok ütles, et Tycoon asus lepingut rikkuma ning see tipnes see sellega, et Conex esitas kohtusse Tycooni vastu hagi, milles nõudis lepingus kokkulepitud tasu maksmist, tekitatud kahju hüvitamist ja ka leppetrahvi.

"Me pidime objektilt sisuliselt lahkuma, tööd nad omakorda peatasid Tallinna linnaplaneerimisameti ettekirjutuse alusel, kuna nad ise ei saanud asjadega õigesti hakkama," rääkis Lipstok.

Ehitus seisis vähemalt septembrini. Oktoobris pöördus Conex kohtusse, nõudes lepingu rikkumise eest 530 000 eurot. Kohus seadis kinnisasjale ligi 700 000-eurose hüpoteegi novembris.

"See, mille üle vaidlus käib, on mingi saamata jäänud tulu ja muud asjad nende poolt, mis nad sinna kõik kirja panid. See on kõik vaidluse objekt, aga see ei takista meie arendust, see summa on nii marginaalne," ütles Tycooni juriidiline nõustaja Aivar Orukask.

Kalevi Panoramasse tuleb 180 korterit, millest 50 on juba n-ö paberil müüdud. Hüpoteek muudab arenduses korteri omandamise raskemaks.

Notarite koja esimees Merle Saar-Johanson selgitas, et kui ostja hakkab sellist korteriomandit ostma, mille peal on hüpoteek, peab ta arvestama, et esimeses järjekorras peab arendaja ära täitma kohustuse hüpoteegipidaja ees, olgu ta siis pank või mingi muu hüpoteegipidaja, ja alles pärast seda, kui kohustus on täidetud, saab omandi.

"Niimoodi ei anna keegi laenu, et see vana hüpoteek sinna peale jääb, see vana asi tuleb kõigepealt ära lahendada," tõdes Saar-Johanson.

Arendaja lubab, et tähtajaks ehk detsembriks on kõik kolm maja sissekolimiseks valmis. 

Esimese kohtuistungini jõutakse eeldatavalt kevadel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: