Venemaa kritiseeris Eesti keelepoliitikat hariduses ({{commentsTotal}})

Eesti keele õpik vene õppekeelega gümnaasiumi 10. klassile.
Eesti keele õpik vene õppekeelega gümnaasiumi 10. klassile. Autor/allikas: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Vene välisministeerium kritiseeris Eesti samme riigikeele positsioonide tugevdamiseks hariduses ja lubas kaevata OSCE rahvusvähemuste ülemvolinikule, ehkki viimane on varasemalt juba tunnustanud Eesti tegevust venekeelsete noorte lõimimisel.

"Pärast "edukalt" läbiviidud venekeelse kõrghariduse likvideerimist ilmnevad riigis (Eestis - ERR) märgid ettevalmistustest täielikult eestikeelsele õppele üleminekust keskhariduses, mida maskeeritakse ideega "ühtsest koolist", kus eesti ja vene koolilapsed õpivad ühiselt eesti keeles," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova neljapäeval tehtud avalduses. "Kutsume vastavaid rahvusvahelisi organisatsioone, muuhulgas Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rahvusvähemuste ülemvolinikkku Lamberto Zannieri nendele diskrimineerivatele plaanidele tähelepanu pöörama ja andma neile kohane vastus," ütles Zahharova. 

Samas tunnustas juunis Tallinnas käinud Zannier Eesti võimude tegevust integratsiooni edendamisel hariduses. "(Eestis on - ERR) positiivseid tulemusi, muuhulgas hariduses valdkonnas, kus riigikeele oskus rahvusvähemuste seas on paranenud, samas kui on tagatud vähemuste identiteedi säilimine nende keeles hariduse pakkumisega," kirjutas Zannier oma tegevusülevaates pärast Tallinna külastamist 2018. aasta juuni algul. 

Zannier tunnustas ka Eesti rahvusringäälingu tegevust ühtse meediaruumi loomisel ning kodakondsuse võimaldamist lihtsustatud korras eakatele ning mittekodanike lastele. 

"Vene Föderatsiooni välisministeeriumi esindaja kommentaar on osa tavapärasest Eesti vastu suunatud propagandarünnakust eesmärgiga õhutada vaenu ja sallimatust kõige ebakohasemal moel," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Inga Bowden ERR-ile. 

"Eestis on alati olnud eesmärgiks siin elavate vähemuste hea toimetulek ühiskonnas ja hea haridus loob selleks aluse. Seda lähenemist toetavad ka avaliku arvamuse uuringud – teistest rahvustest inimeste hoiakud gümnaasiumide eestikeelsele aineõppele ülemineku suhtes on muutunud aina soosivamaks. Neli mitte-eestlast viiest ehk 78 protsenti leiab, et eestikeelne õpe suurendab vene koolide lõpetajate konkurentsivõimet tööturul," lisas ta. 

Venemaa süüdistused ilmusid mõni päev enne, kui Zannier saabub järgmisel nädalal Eestisse visiidile. 

Toimetaja: Mait OtsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: