Reinsalu manitses Mikserit natsionalismi mõistesse aupaklikumalt suhtuma

Jüri Ratasele meenutas 14. märtsi valitsuse pressikonverents 2018. aasta 15. novembri pressikonverentsi, kus Urmas Reinsalu ja Sven Mikser vahetasid samuti tuliseid repliike.
Jüri Ratasele meenutas 14. märtsi valitsuse pressikonverents 2018. aasta 15. novembri pressikonverentsi, kus Urmas Reinsalu ja Sven Mikser vahetasid samuti tuliseid repliike. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on välisminister Sven Mikser mõistnud valesti natsionalismi sisu ja olemust ning ta avaldas soovi, et viimane oma teisipäeval riigikogus ettekandmisele tuleva kõne üle vaataks. Mikseri sõnul on Reinsalu tema sõnumit meelevaldselt tõlgendanud.

Neljapäeval arutas valitsus välisministri esitatud välispoliitika ettekannet riigikogus, mis tuleb ettekandmisele teisipäeval. Sotsiaaldemokraatliku erakonda kuuluv Mikser ise istungil muude tööülesannete tõttu ei osalenud.

Isamaa liige Reinsalu saatis reedel Mikserile kirja, kus andis teada, et palus istungil avada arutelu ettekande üle. "Sest ettekanne käsitleb retoorilises hukkamõistvas toonis natsionalismi kui probleemi Eesti välispoliitika jaoks kõrvuti selliste nähtustega nagu autokraatia, mõjusfäärise väärtustamine ja isolatsionalism," kirjutas Reinsalu.

Ta lisas, et ei ole rahvusluse sellise käsitlusega absoluutselt nõus. "Eesti keele tähenduses on natsionalism rahvuslus. Nii määratleb seda ka õigekeelsussõnaraamat. Eesti keele seletav sõnaraamat määratleb natsionalismi ehk rahvuslust kui samast rahvusest inimeste kokkukuuluvustunde ilmingut, suunatud oma rahvuse säilitamisele ja põlistamisele," teatas Reinsalu kirjas Mikserile.

Rahvusluses ei ole Reinsalu sõnul mitte midagi halba. "Riikide suveräänsuse ja rahvaste enesemääramisõiguse idee on aluseks tänapäevasele rahvusvaheliste suhete süsteemile, tänu millele oli Eestil võimalik iseseisvus taastada. Seega on rahvusluse käsitlemine probleemina Eesti välispoliitika jaoks kas sisuliselt väär või on sõnale natsionalism omistatud eesti keeles mitte pruugitav tähendus. Eesti vabariik on rahvusriik ja rahvuslus on rahvusriigi rahva jaoks eneseteostuses normaalsus."

Arutelul valitsuses ei peetud võimalikuks Mikseri kõne teksti muuta, kuna teda polnud kohal. Sellest johtuvalt palusid valitsusliikmed eesotsas peaministriga Reinsalul see probleemiasetus edastada välisministeeriumile kirjalikult. Reinsalu sõnul tuleb kaaluda esitatud tähenduses natsionalismi hukkamõistva käsitluse kõrvaldamist kõnest.

Sven Mikseri sõnul ta ettekandes sisepoliitikat ei puuduta

Mikser ütles ERR-ile Reinsalu kirja kommenteerides, et räägib välispoliitikast, ega kavatse kõnes sisepoliitilisi avaldusi teha.

"Rõhutan kõnes, et Eesti huvid lähtuvad meie väärtustest. Meie huvid on parimal moel kaitstud liberaalsete väärtuste ja reeglitel põhineva koostöö edendamisega. Eestil on oma saja-aastases ajaloos iseseisva riigina läinud hästi, kui liberaalne väärtusruum on rahvusvahelisel areenil domineerinud ja olnud kaitstud. Euroopal on hästi läinud, kui rahvusvaheliste suhete süsteemi märksõnadeks on olnud reeglitepõhisus ning riikide suveräänsust austav koostöö," tutvustas Mikser oma sõnumit.

Mikseri sõnul püstitab ta küsimuse, et kui piiratud rahvuslikud enesehuvid on jagatud väärtustest kõrgemal, siis millisel alusel peaksid rajanema liitlassuhted. "Kui me ei soovi olla solidaarsed oma liitlaste ja partneritega, siis miks peaksid olema teised solidaarsed meiega? Kuidas vastata väljakutsetele, mis on seotud illiberalismi, autokraatia, natsionalismi, isolatsionismi ja mõjusfääride väärtustamisega?," arutleb Mikser oma sõnavõtus riigikogu ees.

Reinsalule olevat Mikseri sõnul olnud vastukarva, et sõna "natsionalism" on loetelus koos selgelt negatiivse konnotatsiooniga sõnadega. "Aga nagu ei tule kõnes mingit juttu Eesti sisepoliitikast, vaid Euroopas valitsevatest meeleoludest, liitlaste solidaarsusest ja ühistest väärtustest versus igaühe piiratud rahvuslikest huvidest."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: