Meediakommentaar: "Kuu-uurija" kanalimuutusest võib enim võita valge ajakirjandus

Foto: Siim Lõvi /ERR

"Kuuuurija" meelitamine TV 3-st Kanal 2 on kahtlemata julge samm, kuid kvaliteetse uuriva ajakirjanduse taseme tõstmiseks peab Kanal 2 tegema sootuks muud, leiab Marju Himma Vikerraadio meediakommentaaris.

Eelmisel nädalal selgus, et seni TV 3 eetris olnud "Kuuuurija" kolib Kanal 2. Selle saate juht Katrin Lust väitis Geeniusele, et otsus sai tehtud 24 tunniga, Õhtulehele aga ütles, et otsustas tunniga.

Huvitav on aga see, et kui käisin 25. jaanuaril Kanal 2-s salvestamas intervjuud Postimees Meedia telekanalite juhi Kaspar Kaljasega, küsisin temalt, mis on see, mis Kanal 2 eetrist kunagi ära ei kao. Muiates ütles ta: "Lust ei kao Kanal 2 eetrist mitte kunagi." Vestluse käigus mainis ta siis, et kohe-kohe on oodata teadet, et Kanal 2 tuleb tööle üks väga tuntud teletöötaja.

See vestlus toimus seega kolm nädalat enne "Kuuuurija" kanalivahetuse uudise tulekut. Pidasin neid võttepausil öeldud lauseid pigem veidrateks sõnakõlksudeks, ehkki peast käis ka siis läbi, et ega Katrin Lusti ometi Kanal 2 meelitata. Küllap teab Lust ise kõige paremini, kas tema otsus sündis tunni või 24 tunni või kolme nädalaga, ehkki TV3-le teatas ta sellest telekanalist lahkumisest ette vaid neli päeva.

Olgu, kuidas on, huvitav oli aga TV3 reaktsioon. Nende programmijuht Raimo Kummer ütles, et ta pole ülemäära kurb ning et teda õpetati lähtuma sellest, et telesaateid tehes ei tohi seadust rikkuda.

Kummeri napisõnaline kommentaar on tegelikult paljuütlev.

Katrin Lusti on tema saadete pärast korduvalt kohtusse kaevatud ning TV3-s pidi ta kandma kohtukulud ise. Kuidas iganes on kohtukulude kandmine korraldatud Kanal 2-s, tegelikult on sügavalt häiriv see, kui üks ajakirjanik arvestab oma tööd tehes juba ette pideva pressinõukogusse ja kohtusse kaebamisega. See näitab, et ajakirjanik eksib teadlikult reeglite vastu, millest ta oma töös peaks kinni pidama.

Ajakirjanik ei kuuluta enda loodud tõde, vaid esitab kontrollitud fakte tasakaalustatult. Kvaliteetne ajakirjandus hoiab fakti ja arvamuse lahus. Need kaks viimast lauset ei kehti aga Katrin Lusti ja "Kuuuurija" kohta.

Kui mõni advokaat eksib oma eriala hea tava reeglite ja seaduste vastu, heidetakse ta advokatuurist välja. Ajakirjandus ei ole aga sellisel moel kutsetunnustega tsunft, mistõttu ei saa järjepidevalt ebaprofessionaalselt käituvat ajakirjanikku kuskilt välja heita. Küll aga saab saata sõnumi, et meil ei ole kahju, kui sa meiega samas väljaandes ei tööta ja just see sõnum jäi kõlama Raimo Kummeri kommentaari lugedes.

Aga kuhu see seab nüüd Kanal 2? Kanal 2 on viimastel kuudel teinud programmis rea radikaalseid muudatusi, võttes selge suuna televisiooni mõistes ebatavaliste ja meelelahutuslikumate saadete poole. On need muudatused lõpuks head või halvad, otsustab televaataja ja reiting – ehk see, kui palju neid tegelikult vaadatakse. Selge on see, et muudatused on olnud julged ning julge hundi rind on rasvane... või haavleid täis.

Kanal 2 seisukohalt on aga oluline, et kuigi "Kuuuurija" tituleerib end uurivaks ajakirjanduseks, siis ajakirjanduslikus mõttes jääb tal professionaalsusest väga kõvasti puudu. Samas on Kanal 2 eetris uuriva ajakirjanduse saade "Radar", milles on professionaalsust küll, ehkki puudu jääb jällegi uurimisest ja allikatevõrgust.

Kui võrrelda kaht eelmainitud saadet ETV "Pealtnägijaga", siis viimasel on olnud aastakümneid aega töötada sisse allkavõrgustik, töökorraldus ja toetada ajakirjanikke nende arengus. Kui Kanal 2 tahab saada samaväärse kvaliteediga uuriva ajakirjanduse saadet, on oluline lasta kasvada just "Radaril". Jah, reitingu tõstmiseks on konkureerivast kanalist "Kuuuurija" ülemeelitamine kaval samm, kuid kvaliteetse ajakirjanduse mõttes jätkab kanal loodetavasti panustamist "Radarisse".

Lõpuks on ju kõigi televaatajate huvides see, et teleekraanil reklaami ja meelelahutuse kõrval ka sisukat ja objektiivset ajakirjandust oleks. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: