MMS-i propageerija hindas "Kuuuurija" tekitatud kahju 50 000 eurole

Ajakirjanik Katrin Lust
Ajakirjanik Katrin Lust Autor/allikas: ERR

Kloorijoogi MMS propageerijana tuntud Janika Veski kaebas TV3 ja saate
"Kuuuurija" ning saatejuhi Katrin Lusti kohtusse ning leiab, et üht
kinnisvaratehingut kajastanud saatega tekitatud moraalne kahju on 50 000 eurot.

Veski taotleb hagis, et TV3 ja Katrin Lust lükkaksid ümber mullu 8. mail "Kuuuurija" loos esitatud ebaõiged andmed ning taotleb ka mittevaralise kahju hüvitamist, mille suuruse jättis ta kohtu otsustada. Samas hindas Veski kohtuistungil kahju 50 000 euro peale.

"Arvestades Janika Veskile tekitatud hingelisi kannatusi ning rikkumise erilist raskust, on Veski arvates õiglase hüvitise suuruseks 50 000 eurot," ütles Veski esindaja, vandeadvokaat Diana Minumets.

"Kuigi senise kohtupraktika taustal on kindlasti tegemist pretsedenditu summaga, siis selle kaasuse asjaolud õigustaksid senist praktikat muutma ja edasi arendama," märkis ta.

Minumetsa hinnangul on Veski kaasuse puhul tegemist erilise ebakompetentsuse ja hooletusega. "Näiteks poolte väidete ümberlükkamiseks piisab ainuüksi kinnistusraamatu väljavõtte tegemisest," ütles ta.

Minumetsa sõnul ei motiveeri tagasihoidlikud kahjuhüvitised ajakirjandusväljaandeid ajakirjanduseetika nõudeid järgima ning ajakirjandusel on tekkinud karistamatuse tunne.

"Ärilistel eesmärkidel võetakse ebarealistlikke riske teiste isikute õiguste kahjustamise arvelt. Tavaline inimene tembeldatakse peavoolumeedias kurjategijaks ja sisuliselt rikutakse tema elu ära," ütles Minumets.

Samas on Veski pakkunud vastaspoolele ka kompromissi, milles ta hindab "Kuuuurija" loo tekitatud kahjuks 15 000 eurot.

Tüli tekitas eelmise aasta 8. mai TV3 eetris olnud "Kuuuurija" lugu "Kuidas omandada miljonikinnistu Tallinnas poolmuidu!", mis ei ole seaotud MMS-iga, vaid kajastab kinnisvaratehingut.

"Kuuuurija" seadis kahtluse alla sisekujunduse ning Eestis idamaade loodusliku ja holistilise meditsiinisüsteemi propageerimisega tegeleva Janika Veski poolt Tallinnas Pirital asuva kinnistu omandamise seaduslikkuse.

Hagi kohaselt eksis Lust, kui väitis saates, et Janika Veski on saanud kloorijoogi MMS-iga seoses kriminaalsüüdistuse, osalenud kinnisvarapettuses ehk kelmuse toimepanemisel, kasutanud kinnistu omandamiseks ära ühte toredat vanainimest ja jättis kinnistu eest tasumata ja pani selle summa hoopis endale taskusse.

Katrin Lust: kaasus ohustab sõnavabadust

Katrin Lust ütles ERR-ile, et antud kaasus on kogu Eesti vabariigi sõnavabaduse vastu.

"Kui sellised kohtuasjad toimuvad, siis ei julge varsti ükski ajakirjanik enam eksimise ja kohtuhagi hirmus midagi kirjutada," nentis ta.

Lusti sõnul sai Veskile loo tegemise käigus korduvalt pakutud kommentaari, selgituse ja vastulause võimalust, kuid Veski ignoreeris neid.

"Trall käib tegelikult selle üle, et eksisin öeldes kahtlustuse asemel kriminaalsüüdistus, kuid samal ajal olid Delfis ja EPL-is üleval sellise infoga uudised. Samas ei ole Janika Veski läinud kohtusse Delfi vastu ega pöördunud ka pressinõukogusse, kelle pädevuses selliste asjade lahendamine on," ütles Lust.

Lust lisas, et siiani on Janika Veski MMS-i skandaali, sellega seotud uurimist ja tema juures toimunud läbotsimist kajastavad uudised üleval lisaks Delfile ka Postimehes ja ERR-is.

"Teine asi on see, et Janika Veski väidab, et ta ei ole avaliku elu tegelane. Tänasel päeval pole Eestis ühtegi inimest, kes ei teaks, kes on Janika Veski. Inimene, kes saates "Hannes Võrno 33 minutit" annab MMS-i teemal intervjuud, ei saa väita, et ta ei ole avaliku elu tegelane," märkis Lust.

"Tegelikult ei ole see kaasus ainult TV3 ja Katrin Lusti vastu, vaid kõigi ajakirjanike vastu," sõnas ta.

Kohus lahendab vaidluse kirjalikus menetluses, kuid seni ei ole välistatud ka kohtuväline lepe.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: