Ertsma külas tähistati punkrilahingu 70. aastapäeva

Foto: ERR

Pärnu-Jaagupi lähedal Ertsma külas tähistati 70 aasta möödumist punkrilahingust, kus julgeolekuvägedega võideldes hukkus seitse metsavenda. Ainus ellujäänu, Mihkel Ellermaa, sai raskelt haavata ja saadeti Siberisse.

Metsavendade punker, kus tegutsesid relvastatud võitluse liidu staabi liikmed, asus Ertsma küla heinamaal. Täna 70 aastat tagasi piirasid julgeolekuväed punkri ümber, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ebavõrdses lahingus hukkusid kõik punkris olnud peale Mihkel Ellermaa, kes sai raskelt haavata. Hukkunute hulgas olid ka Ellermaa naine ja kaheaastane tütar. Vanem tütar oli sel ajal vanaema juures.

"Need seitse meest, kelle nimed siin tahvlil on, said kõik surma. Ainuke oli elusana, kes võeti kinni, isa. Ta sai raskelt haavata. Ta ei suutnud enam midagi teha. /.../ Muidu tal oli mõte, et ei anna ennast elusalt kätte. Aga tema siis võeti elusalt ja visati kasti nii kui siga - paljalt veoauto kasti ja viidiTallinnasse. /.../ Ja sealt läks tee Siberisse. Kümme aastat istus ära vangilaagris, siis tuli tagasi ja elas edasi ja võttis uue naise ja rajas uue kodu," kirjeldas Mihkel Ellermaa tütar Salme Ellermaa.

Need, kelle lähedased Ertsma lahingus hukkusid, saavad igal aastal kokku. Vello Leppmets oli sel ajal 15-aastane poisiklutt ja nägi paljusid asju kõrvalt.

"Ladusime vennaga puid õues ja siis hakkas see paugutamine peale siin soo peal. Väikesed valangud ja üksikud paugud. Tekkis huvi, et läheks vaataks, mis seal on. Me siis vennaga tulime metsa servale, kust lage soo hakkas, et ronime seal kuuse otsa, et sealt vaadata. Enne ema sai järgi, tuli kaikaga järele, et kus te lähete, tapavad ära," meenutas Leppmets.

Hiljem tuli Vello Leppmetsal oma talu hobune ree ette rakendada, et punkriründajad saaksid haavatud ära viia.

Kolmapäevane mälestusüritus aga lõppes ühise supisöömse ja teejoomisega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: