Eesti Lihatööstust ähvardav pankrot on suur löök Vastse-Kuustes tööta jäävatele inimestele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuut Eesti seakasvatajat koondav ühistu Eesti Lihatööstus seisab pärast kaht aastat tegutsemist pankroti lävel. Praegu on tootmine Vastse-Kuustes asuvas tööstuses peatatud ja töötajad on saadetud koju.

Kaks aastat tagasi aprillis teatas kaheksat Eesti seakasvatajat ühendav ühistu Eesti Lihatööstus, et nad taasavavad Vastse-Kuustes lihatööstuse, mis varem kuulus Atriale. Tööd lubati pea poolesajale inimestele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüdseks on ühistu liikmeid jäänud alles kuus ja nende ühine ettevõtmine seisab pankroti lävel. Ühistu kaks enda liiget Saimre Seakasvatuse OÜ ja Kupna Mõis OÜ tegid avalduse Eesti Lihatööstuse pankrotimenetluse alustamiseks ning esitasid ühistule võlanõude, mis küündib natuke üle 100 000 euro.

"Bilansijärgselt on ettevõttel kohustusi umbes kaks miljonit eurot. Päris suure osa võlgnevusest moodustavad võlad teistele hankijatele, kohustused on Maaelu Sihtasutuse ees," selgitas ajutine pankrotihaldur advokaadibüroost Kuklase & Partnerid Karin Antso.

Varasid on Antso sõnul ühistul aga umbes miljoni euro väärtuses.

"Probleem ongi selles, et ettevõttel puuduvad likviidsed käibevahendid, mille arvelt oleks võimalik jooksvaid kohustusi täita. Ma näen seda, et on vastuolu liikmete vahel, on heidetud ette ka probleeme juhtimises. Ettevõte on asutatud kolm aastat tagasi ja täna on seal tegelikult juba kaheksas juhatuse liige," rääkis Antso.

Preaguse seisuga on töö ühistu lihatööstuses seiskunud, tehasepood on suletud ning ettevõtte töötajad on saadetud koju.

Tekkinud olukorra üheks põhjuseks peetakse Eesti Lihatööstuse nõukogu esimehe ametis olnud Teet Soormi detsembri alguses sotsiaalmeedias tehtud avaldust Rakvere lihakombinaadi teemal, mis kutsus üles mitte ostma Eestis tegutsevate Soome firmade tooteid. AS Atria Eesti, kes pakkus Eesti Lihatöösustele tapamaja teenust, andis seepeale ühistule teada koostöö lõpetamisest.

"Ettevõtte töö on seiskunud, kuna ettevõte on maksevõimetu ja ettevõtte omanikud on iseenesest keeldunud ettevõttele tooraineks sigu tarnimas. See on selle peapõhjus. Emotsionaalne põhjus on see, et kuna koostööpartner kutsus avalikult üles meid ja meie tooteid boikoteerima, siis koostöö lõppes," selgitas Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm.

Kohtuistung, kus võib-olla kuulutatakse välja Eesti Lihatööstuse pankrot, toimub uue nädala teisipäeval.

Eesti Lihatööstuses toimuv tähendab, et tööta jääb üle 30 inimese. Ühistu eestvõtmisel on töötukassa juba töötajatega kohtunud ja jaganud infot võimalike teiste töökohtade kohta sealkandis.

"Konkreetse väikese koha jaoks ehk Vastse-Kuuste jaoks on see suur löök, sest enamik inimesi on sealt piirkonnast endast, kohapealt ja nüüd kohapeal lähedal tööd leida on ütlemata keeruline. Põlva maakonnas on praegu üle 40 ettevõtte teavitanud oma tööpakkumistest ja neid töökohti on seinast-seina. Uue töö leidmine tähendab kindlasti seda, et peab olema soov ja tahtmine ja ka võimalus käia kaugemal tööl," tõdes töötukassa Põlvamaa osakonna juhataja Katri Mandel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: