Korteri ruutmeetrihind ületab Harjumaal Valgamaa hindu kümnekordselt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Maa-ameti statistika näitab, et Harjumaal maksis korteri ruutmeeter mullu keskmiselt 1746 eurot, Valgamaal aga üle kümne korra vähem - 165 eurot.

Eelmisel aastal tehti Eesti kinnisvaraturul veidi üle 59 000 võõrandamistehingu, mida on kuus protsenti vähem kui 2017. aastal. Põhiliselt tehti tehinguid korteriomanditega.

"Kui vaadata eelmise aasta langust, siis see on peamiselt tingitud sellest, et hoonestatud ja hoonestamata maadega tehti umbes 10 protsenti vähem tehinguid. Korteriomandite puhul oli langus kõigest üks protsent," ütles maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna juhataja Andres Juss "Aktuaalsele kaamerale".

Ostu-müügitehingute arv vähenes võrreldes eelnenud aastaga 5,5 protsenti, neid oli kokku ligi 49 000.

Kõige aktiivsem oli kinnisvaraturg Harjumaal, kus tehti 44 protsenti kõigist tehingutest. Üle 5500 tehingu tehti mais ja oktoobris, kõige leigem oli kinnisvaraturg aga veebruaris, mil tehinguid sõlmiti 4224.

Korteriomandeid läks mullu kaubaks 27 556 ja Harjumaa tehti 11 755 tehingust valdav osa Tallinnas. Tartumaal oli tehinguid 2584, Ida-Virumaal 2160 ning Pärnumaal 1112.

Tallinnas tõusid korterite hinnad pisut üle viie protsendi ja seda nimetas Juss tavapäraseks viimaste aastate hinnatõusuks.

"Umbes 20 protsenti oli Tallinnas uute korterite osakaal ja see viib ka hinna üles - uued korterid on kallimad," sõnas Juss ja lisas, et uute korterite osakaal kasvab jõudsalt.

Kõige tagasihoidlikum oli korterituru aktiivsus Hiiumaal, Põlvamaal ning Saaremaal - seal müüdi vastavalt 41, 210 ja 213 korterit.

Maa-ameti andmetel erinevad korterite mediaanhinnad Eesti asulates tunduvalt - kõrgeima ja madalama mediaanhinna vahe ulatub lausa sadadesse kordadesse.

Eesti keskmine ostu-müügitehingu hind oli mullu ligi 69 900 eurot, 2017. aastal oli see 62 460 eurot.

Tallinna linnaosade lõikes müüdi enim kortereid Lasnamäel (2230), järgnesid kesklinn (1696), Põhja-Tallinn (1541) ja Mustamäe (1446). Kõige vähem müüdi kortereid Pirital (179).

Tallinnas oli keskmine ruutmeetrihind kõrgeim kesklinnas ja Põhja-Tallinnas, järgnesid Pirita ja Kristiine linnaosa.

Haritav maa oli kõige hinnatum Valga, Tartu, Jõgeva, Põlva ja Lääne-Viru maakonnas, kus mediaanhind jäi vahemikku 3400-3950 eurot hektarilt. Metsamaa oli kõrgeima mediaanhinnaga Võru- ja Valgamaal.

"Haritavate maade tehingute hinnad on tõusnud umbes samas trendis nagu korterite hinnad. Need tõusevad pisut alla kümne protsendi aastas ," selgitas Andres Juss.  

Selle aasta kahe esimese kuu põhjal ütles ta, et olukord kinnisvaraturul on stabiilne.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: