Google ärgitas europarlamenti autoriõiguste reformi mitte heaks kiitma

Google.
Google. Autor/allikas: Hannah McKay/Reuters/Scanpix

Veebihiid Google ärgitas esmaspäeval Euroopa Parlamenti mitte heaks kiitma Euroopa Liidu autoriõiguste reeglite muutmist, hoiatades, et see võib Euroopat aastakümneid kahjustada.

Europarlament võib juba järgmisel nädalal hääletada autoriõiguste kaasajastamise üle, mis on vastamisi pannud tehnoloogiahiiud nagu Google, sisutootjad ja liikmesriigid.

Uute reeglite suurimaks tüliõunaks on punkt, millega nõutakse, et Google'ile kuuluv Youtube ja muud platvormid eemaldaks automaatsete filtrite abil autoriõigusi rikkuva sisu.

Kuigi sellel on teatav kasu, "luuakse sellega ebamäärane ja katsetamata nõue", mis võib sundida veebilehti "sisu ülemääraselt blokeerima", ütles Google'i maailma asjade eest vastutav asepresident Kent Walker.

"See oleks halb sisutootjatele ja kasutajatele, kes näeksid veebiteenuseid ekslikult sisu blokeerimas lihtsalt selle pärast, et nad peavad olema ettevaatlikud ja maandama õiguslikke riske," märkis ta.

"Need tahtmatud tagajärjed võivad Euroopa loomemajandust aastakümneid kahjustada," lisas Walker.

Teine suur vaidluspunkt on "autoriõigusega kaasnevad õigused", mille alusel peavad veebiplatvormid maksma meediale tasu uudislugude eest, millele platvorm lingib ja millest ta katkendi avaldab.

Uudisteagentuuride sõnul teenivad internetihiiud nagu Facebook ja Google nende uudislugudega seotud reklaami pealt miljardeid dollareid tulu, samas kui meediaorganisatsioonid kannatavad.

Walkeri sõnul "kahjustaks see väikseid ja esile kerkivaid väljaandeid ning vähendaks tarbijate ligipääsu mitmekesistele uudiste allikatele".

Reformi on heaks kiitnud juba liikmesriigid ja kuigi Euroopa Parlamendi heakskiitu peeti algul formaalsuseks, on hääletuse tulemus praegu ebakindel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: