USA erukindralleitnant ERR-ile: Venemaa riigijuhid austavad ainult jõudu

Venemaa riigijuhid on aegade jooksul austanud vaid jõudu ning püüavad kõiki vahendeid kasutades jätkata domineerimist oma riigi piirialadel, ütles rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse koosseisuväline teadur, USA erukindralleitnant Ben Hodges "Ringvaatele".

Ben Hodges on olnud USA Euroopa maaväe juhataja ja Euroopa poliitika analüüsi keskuse (CEPA) strateegiline ekspert. Nüüd keskendub ta kaitseuuringute keskuses NATO idatiiva sõjalise tugevdamise analüüsile. "Ringvaade" uuris, mis elu elab erru läinud Hodges nüüd ja mida ta arvab Eesti sõjaväelastest.

Muu hulgas küsis "Ringvaade" Hodges'ilt Venemaa-ohu kohta.

"See on riik, kus on toredad inimesed, kuulsusrikas ajalugu, õitsev kultuur. Aga kahjuks Venemaa riigijuhid, oli see siis tsaar, nõukogude juhid või praegused Kremli elanikud, austavad ainult jõudu. Nad kasutavad kõiki vahendeid, et jätkata domineerimist oma riigi piirialadel. Nad usuvad, et neil on õigus mingisugusele mõjuväljale. Riigid nagu Eesti, Läti ja Leedu, isegi Poola, Ukraina, Gruusia, Moldova, on Venemaa juhtkonna silmis nagu mitte päris suveräänsed, et Venemaa peaks otsustama nende julgeoleku üle, kuna see on Venemaa huvides," rääkis Hodges.

Tema sõnul on see selge põhjus, miks need riigid tahavad NATO-ga liituda ning miks Venemaa juhtkond tahab näha NATO lagunemist. Samas on Hodges'i hinnangul Venemaale oht Hiina ja islamiäärmuslus, mitte NATO.

"Tegelikult kõige turvalisem osa Venemaa piirist on see, mis puutub kokku Soomega ja NATO riikidega. Nendelt riikidelt ei ole oodata midagi ähvardavat. Palju suuremaks ohuks on islami ekstremism lõunas ja Hiina. Ent ometi suunatakse kõik pingutused Ukraina vastu, ähvardades loomulikult Valgevenet ja teisigi riike. Neil oli alati soov avaldada mõju väärinfoga, küberrünnakutega, majanduslike vahenditega," selgitas erukindralleitnant.

"Kuni NATO püsib ühtsena, jätkab moderniseerimist, väljaõpet ja saadab selge signaali, et oleme valmis kaitsma kõiki oma liitlasi, seni saab olla kindel Venemaa heidutamises," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: