ERR Moskvas: Vene ajaloolaste seas on metsavendade kohta erinevad arvamused

Foto: ERR

Moskvas esitleti arhiividokumentide kogumikku, mis käsitleb vastupanuvõitlust Baltimaades Teise maailmasõja ajal ja järel. Kogumiku autorid mõistsid hukka ka metsavendade tegevuse, kuigi Vene ajaloolaste seas on sel teemal vastakaid hinnanguid.

Kaheköitelises kogumikus on 175 dokumenti Venemaa arhiividest. Üle poole neist avaldatakse esmakordselt, näiteks ajutise presidendi Jüri Uluotsa tegevusest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Selles kogumikus on nõukogude luure dokumendid, mis räägivad Uluotsa elust juba välismaal, Rootsis, kuhu ta põgenes 1944. aastal ja kus ta tegeles Eesti valitsuse moodustamisega eksiilis," rääkis fondi Ajalooline Mälu direktor Aleksandr Djukov.

Kogumiku koostajad ei tee vahet Saksa vägedes teeninute, sealhulgas SS-is ja metsevandadel. Kõik nad on nende hinnangul reeturid ja kollaborandid.

"Metsadesse pagenute motiivide hulgas oli kas uue iseseisvuse saavutamine või mingi staatuse saamine lääneriikide tiiva all," ütles Djukov.

"Kollaboratsioon oli Baltimaade rahvaste ajaloo must lehekülg, mitte saavutus. Praegu seda esitatakse nagu mingit saavutust, nagu kangelaslik lehekülg, aga tegelikult, mida nad selle koostööga saavutasid? Mida nad võisid lõpuks saada?" arutles Vene ajaloo instituudi vanemteadur Viktor Kondrašin.

Venemaa ajaloolaste hulgas on metsavendade tegevusele ka teistsugune vaade.

"Need olid vaprad inimesed, kes võitlesid oma riikide iseseisvuse eest. Veel enam - oma rahvaste väärikuse eest. Selge, et need väiksed grupid ei saanud Punaarmeed hävitada, aga nad said tõestada, et need rahvad ei taha Nõukogude Liiduga liituda, et nad tahavad olla iseseisvad," rääkis ajaloo doktor Andrei Zubov.

Sellised vaated on aga Venemaal pigem marginaalsed.

"Tõde võidab vale üle. Ja sellistel kaksköitmikutel nagu teistel tendentsteostel on väga lühike tulevik. Nad on nagu Nõukogude ideoloogia jätkamine, lõpulend, nagu Kommunistliku Partei lühikursuse lõpulend. Ja nagu teada, lõpulend ei kesta kaua," ütles Zubov.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: