USA luureametnik läheb Hiina kasuks luuramise eest 15 aastaks vangi

USA ja Hiina lipp.
USA ja Hiina lipp. Autor/allikas: Hyungwon Kang/Reuters/Scanpix

Endine USA kaitseluureagentuuri (DIA) ametnik tunnistas end reedel süüdi katses müüa Hiinale salastatud andmeid ja teda ootab selle eest 15-aastane vanglakaristus, teatas justiitsministeerium.

Ron Rockwell Hansen (58), Pekingis resideerunud endine DIA töötaja, vahistati juunis, kui ta valmistus riigisaladusi kandes minema Hiinasse suunduvale lennule.

Prokuröridega sõlmitud kokkuleppe alusel tunnistas Hansen end süüdi ühes välisriigi valitsuse abistamiseks riikliku kaitseinformatsiooni kogumise ja üleandmise süüdistuspunktis. Leppega nõustus Hansen 15-aastase vangistusega.

Uurijate sõnul oli soravalt mandariini ja vene keeli rääkiv Hansen langenud aastatel 2013-2016 tõsistesse rahalistesse raskustesse ja Hiina võimud maksid talle Ühendriikide saladuste eest rohkem kui 800 000 dollarit.

Uurijaid avastasid, et Hansenil oli sel ajavahemikul regulaarseid kohtumisi Hiina luuretöötajatega, millest ta ei kunagi ei teatanud. Hansen kasutas Hiina allikate poolt talle antud mobiiltelefone ning säilitas salastatud teavet, millele tal ei oleks tohtinud ligipääsu olla.

Hanseni luuretegevus Hiina kasuks avastati 2016. aastal, kui ta püüdis värvata endaga koos töötama oma USA luureteenistustes töötavat kolleegi ja viimane teavitas sellest oma ülemusi.

Ühendriikide luureteenistused on olnud raskustes Hiina agressiivse luuretegevuse tõrjumisega. Mõned aastad tagasi suutis Peking purustada USA Luure Keskagentuuri (CIA) informaatorite võrgu ning Washington tuvastas mõned Hiina spioonidena tegutsenud USA ametnikud.

2018. aasta jaanuaris vahistati Hiinale informatsiooni müümise süüdistuste alusel endine CIA agent Jerry Chun Shing Lee. Kahtlustatakse, et ta andis Hiinale infot, mis võimaldas Pekingil purustada aastatel 2010-2012 CIA agendivõrgu.

2017. aastal vahistasid USA võimud Hiina kasuks luuramise eest välisministeeriumi ametniku Kevin Mallory.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: