Hiina ekspert: Hiina ambitsioone Euroopas peaks kainemalt vaatama

Hiina ekspert Leslie Leino ütles, et tema hinnangul ei peaks vastu võtma Hiina 15 miljardi euro suurust investeeringut Tallinna-Helsingi tunnelisse. Tema sõnul peaks vaatama Hiina ambitsioone Euroopas kainema pilguga.

Leslie Leino rääkis ETV saates "Ringvaade", et Hiina ei vaata Tallinna-Helsingi tunnelit kui ühte projekti, vaid näeb seda võimaliku transpordikoridori ühe lülina.

"Ma arvan, et me peaks üldse natuke kainemalt vaatama, mis on Hiina ambitsioonid Euroopas. Hiina kindlasti ei vaata seda projekti kui ainult ühte tunnelit. Ta teab, et tulevikus on see potentsiaalne transpordikoridori üks lüli ja kui tema selle lüli enne valmis ehitab, siis tema jaoks on väga selge, et keegi ei hakka ehitama sinna teist tunnelit kõrvale," rääkis Leino.

Tema hinnangul tahab Hiina saada tunnelist lisaks majanduslikule kasule ka poliitilist kasu.

"Kui tema kontrollib ühel hetkel seda tunnelit, ta võib sinna ju raha sisse panna, aga kui Eesti ja Soome tarbijad - räägitakse, et ka Aasia turistid hakkavad seda väga palju kasutama -, kui neid turiste ei tule, laenu tagasi ei saa maksta, siis Hiina on ainuke, kes suudab selle laenu n-ö tagasi maskta, olgu see kas või võetud Saksa pangast või Šveitsi pangast. /.../ Hiina on ainuke, kes suudab selle raha tagasi maksta, mitte keegi teine seda ei suuda. Ja ta võtab selle tunneli üle, täpselt nii nagu juhtus Sri Lankal, mis võib juhtuda ka teistes riikides," lisas Leino.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: