Xi väisab "siiditee" memorandumi allkirjastamiseks Itaaliat

Hiina president Xi Jinping alustas reedel Roomas Euroopa ringreisi ajal, kui lääneriike teeb ärevaks Itaalia liitumine Hiina niinimetatud uue Siiditee projektiga.

Peaminister Giuseppe Conte peaks laupäeval allkirjastama Xi'ga ühiste kavatsuste memorandumi, millega Itaalia liitub Hiina triljoni dollari suuruse projektiga "Vööndi ja tee algatus" (BRI). Sellega saab Itaaliast esimene projektiga liitunud G7 riik.

Siiski näib, et Itaalia võimukoalitsioonis on selles küsimuses erimeelsused. Asepeaminister Matteo Salvini ütles, et ei osale laupäeval õhtusöögil Xi'ga.

Salvini sõnul ei saa Itaalia "kellegi kolooniaks" ja ta ärgitas ettevaatlikkusele seoses Hiina telekomi Huawei tehnoloogia kasutamisega 5G võrkude arendamisel. Tema koalitsioonipartner Luigi Di Maio väljendas aga huvi majanduskoostöö vastu Hiinaga.

USA hoiatab oma Euroopa liitlasi Huawei tehnoloogia kasutamise eest. USA väidab, et Huawei seadmeid läbiv info võib jõuda otsapidi Hiina luurajateni.

Itaalia plaan liituda Hiina hiiglasliku taristuprojektiga pani kulme kergitama nii riigis sees kui väljas. Kriitikute sõnul võidavad projektist eelkõige Hiina ettevõtted.

"Täna ütleme kaubandussuhetes 'Itaalia ennekõike', jäädes samal ajal USA liitlasteks ning NATO-sse ja Euroopa Liitu," ütles asepeaminister Di Maio reedel Hiina-Itaalia ärifoorumi kõrvalt.

Liitlaste muresid seoses 5G võrkudega saab Di Maio sõnul leevendada, kui Itaalia valitsus saaks rohkem voli hoida strateegilised tööstused ja taristu riigi kontrolli all.

Suure riigivõlaga ja tehnilises majanduslanguses olev Itaalia on huvitatud majandussuhete suurendamisest Hiinaga.

Peking on eriti huvitatud Itaalia sadamatesse investeerimisest, et eksportida nende kaudu oma kaupa Euroopasse. Samal ajal hoiatatakse Roomat, et vältida tuleb Kreeka Piraeuse sadama saatust, mille võttis 2016. aastal üle Hiina laevandushiid Cosco.

Mittesiduva vastastikuse mõistmise memorandumi toetajad ütlevad, et see viib Hiina vastavusse Euroopa Liidu intellektuaalomandi ja keskkonnareeglitega. Märgitakse ka, et seda ei saa võrrelda võlakoormat suurendavate lepetega, mille Peking on sõlminud arengumaadega.

Valge Maja ametnik Garret Marquis ütles möödunud nädalal Twitteris, et Itaalial ei ole vajadust toetada "Hiina taristu edevusprojekti".

EL avaldas äsja 10-punktise plaani, eesmärgiga võtta majandussuhetes Pekingiga rangem joon. Brüssel hoiatab, et kuigi Hiina on bloki suurim kaubanduspartner, on ta ka rivaal.

Xi: Siiditee projekt on olemuselt kahesuunaline

Hiina president Xi Jinping proovis rahustada niinimetatud uue Siiditee pärast muret tundvaid lääneriike ja ütles, et üüratu taristuprojekt käib olemuselt mõlemat pidi.

Triljoni dollari suuruse projektiga pole seni liitunud ükski G7 riik ja Itaaliast saab esimene. Kriitikud peavad projekti röövellikuks ja vaid Hiinale tulutoovaks.

"Omavahel öeldes ei ole fundamentaalset huvide konflikti," ütles Xi pärast kohtumist Itaalia presidendi Sergio Mattarellaga.

"Hiina tahab, et kaubavahetus käiks mõlemat pidi ja investeeringud voolaksid mõlemat pidi," lisas ta.

Mattarella ütles, et äri peab "liikuma mõlemas suunas, õiglase konkurentsiga, intellektuaalomandi õigusi austades ja samal ajal võltsitud kaupadega võideldes".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: