Facebook tegi teatavaks poliitreklaame puudutavad muudatused

Facebooki logo.
Facebooki logo. Autor/allikas: PA Wire/PA Images/Niall Carson

USA sotsiaalmeediahiid Facebook tegi neljapäeval teatavaks muudatused poliitreklaamide käsitlemiseks sotsiaalvõrgustikus enne mais peetavaid Euroopa Parlamendi valimisi.

"Me oleme kasutusele võtmas uusi tööriistu, mis aitavad meil saavutada kaht tähtsat eesmärki, mida eksperdid on nimetanud valimiste terviklikkuse kaitsmise seisukohalt tähtsaks: veebireklaamide väliseks sekkumiseks kasutamise tõkestamine ja läbipaistvuse suurendamine kõigi poliit- ja teemareklaamide vormide puhul," ütles Facebooki Global Policy Solutionsi asepresident Richard Allen avalduses.

Facebook on kasutanud neid tööriistu alates eelmisest aastast riikides väljaspool Euroopa Liitu, muuhulgas USA vahevalimistel ning Brasiilias ja Indias peetud valimistel.

Kõik EL-iga seotud reklaamide pakkujad vajavad enne 23.-26. mai europarlamendi valimisi poliit- ja teemareklaamide edastamiseks liikmesriigi luba. See peaks välistama poliitiliste sekkumise väljastpoolt riiki.

Kõik poliitika või valimisteemadega seotud reklaamid tuleb selgelt märgistada infoga, kes reklaami eest maksab ning firma või organisatsiooni seotuse korral tuleb ära tuua selle kontaktandmed.

Facebook blokeerib aprilli keskpaigast alates kõik nõuetekohaselt registreerimata jäetud poliitikat või valimisteemasid puudutavad reklaamid.

Facebook teeb kättesaadavaks uue tööriista nimega Ad Library, kus hoitakse seitse aastat kõiki poliitika või valimisteemadega seotud reklaame. Klikkides "See Ad Details", näeb kasutaja reklaami vaatamiskordade arvu ja vaatajate demograafilisi andmeid nagu vanusevahemik, asukoht ja sugu.

Allen möönis aga, et need muudatused ei aita kuritarvitusi täielikult ära hoida. "Me seisame vastamisi nutikate, loovate ja hästi rahastatud vastastega, kes muudavad oma taktikaid pärast seda, kui me kuritarvitusi märkame. Aga me usume, et nad aitavad ära hoida tulevasi sekkumisi valimistesse Facebookis," sõnas ta.

Facebooki on varem süüdistatud ka poliitreklaamide erapoolikus selekteerimises ning samuti valimiste manipuleerimisele kaasaaitamises.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: