Mihkel Kangur: EKRE vedas keskkonnateadlikke valijaid alt

Mihkel Kangur.
Mihkel Kangur. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viimastel valimistel ei andnud EKRE poolt hääli mitte ainult need, kes nõuavad õigust käremeelselt valimatute sõnadega poliitikat teha. Suur hulk inimesi hääletas EKRE poolt teadmises, et kui nad satuvad valitsust moodustama, siis seisavad nad Rail Balticu rajamise vastu*, kirjutab Mihkel Kangur.

Järeleandmine nii põhimõttelises küsimuses näitab selgelt, et tegelikult ei erine perekond Helme juhitud EKRE kuidagi teistest riigiparteidest, kus partei juhtidele on olulisem oma sissetulekute ja võimu kindlustamine.

Kas EKRE on neil läbirääkimistel saavutanud midagi oma valijate või Eesti tuleviku heaks? Peale suure kisa ei paista mitte midagi välja. EKRE-le on tõmmatud müts sügavale pähe ja nad ise peavad seda tohutult suureks võiduks. See, et pagulaste kvoodid jäävad endiselt nende vastuvõttu tõhusalt piirama, või et aborti teha soovivate inimestega põhjalikult räägitakse ka edaspidi, ei ole just tohutult suured töövõidud. Aga truud valijad, kes nende loosungeid uskusid, petab kuidagi ikkagi ära.

Enne valimisi oli Elurikkuse Erakond ainus, kes üritas Rail Balticu rajamise teemat kuidagigi aruteludesse tuua. Riigiparteide kampaaniameistrid suutsid edukalt meie püüdluse Eesti majanduse ning keskkonna tulevikku päästa ära tappa nii, et Rail Balticu teema ei tõusnud üheski olulises debatis keskseks küsimuseks.

Riigiparteide esindajatel oleks tekkinud raskusi mõningatele küsimustele tasuvusanalüüsi või keskkonnamõjude osas vastata. Ainus erakond, mis selge ja suure bravuuriga teatas Rail Balticu protsessi peatamisest, oli EKRE. Elurikkuse Erakond viis läbi selleteemalise rahvaküsitluse ning Vabaerakond ja Eestimaa Rohelised olid seisukohal, et Rail Balticu trass peaks kulgema üle Tartu.

Kui vahetult enne valimis käivitasid riigiparteid häälte raisku minemise kampaania, siis kaldusid mitmed meie valijad just EKRE poole, uskudes, et just nemad peatavad Rail Balticu protsessi. Sellised valijad saavad nüüd omal nahal tunda, mida tähendab häälte raisku minemine - nii juhtub, kui usaldada oma hääl küüniliselt käituvate poliitikutele, kes jagavad katteta lubadusi.

Ennast rahvuslasteks pidada armastavate poliitikute maskide langemine näitab meie poliitika taseme madalseisu. Mingit õigustust pole EKRE-l oma akronüümis R-tähe kasutamisel, sest nad on näidanud, et nemad ei hooli eestlaste rahvustunnetuse alusväärtuse - meie looduskeskkonna - hoidmisest ning nad lubavad meie metsi ning maastikke laastada sellise jõhkruse ja hoolimatusega, nagu me seda Rail Balticu puhul näeme.

See seltskond on otsustanud nõustuda sellega, et raudtee ehitamise ajaks tuuakse riiki tuhanded võõrtöölised koos perekondadega. Nad on näidanud, et rahvuslikud aated on müüdavad parteijuhtidest perekonna sissetulekute tagamiseks.

Tuginedes rahvaküsitluse tulemustele, mille kohaselt 92,3 protsenti vastanutest oli Rail Balticu jaoks uue raudteetrassi rajamise vastu, taotleb Elurikkuse Erakond Rail Balticu praeguse projekti peatamist ning vajadusel uue rahvusvahelise raudteeühenduse rajamist olemasolevale Tallinn-Pärnu raudteetrassile.

* Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonileppe terviktekstis on kirjas: "Juhul kui Euroopa Liidu järgmine eelarveperiood ei taga Rail Balticu projekti ootuspärast 81% kaasrahastust, vaatame üle projekti tasuvuse, trassi, ajakava ning kohalikud peatused. Seni jätkame ka tegevusi, mis toetavad Eesti taristut laiemalt." ERR

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: