Ratas: loodav koalitsioon seisab ka nende eest, kes valitsust ei toeta

Keskerakonna volikogu 6. aprillil 2019.
Keskerakonna volikogu 6. aprillil 2019. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles laupäeval erakonna volikogul, et koalitsioonile on antud hävitavaid hinnanguid juba enne koalitsioonileppe valmimist, kuid loodav liit seisab kõigi Eesti inimeste heaolu eest, sealhulgas nende, kes tulevast valitsust veel ei toeta. Muu hulgas plaanib loodav võimuliit algatada Saaremaa silla riikliku eriplaneeringu.

Ratas ütles, et kolme erakonna roll ja kohustus on inimeste kartusi maandada ning ühiskonda rahustada.

"Tõestame oma tegevusega, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus seisab Eesti tervikliku arengu, iga inimese heaolu ning Keskerakonnale oluliste väärtuste ja põhimõtete eest," sõnas Ratas.

Erakonna esimees tutvustas ka olulisemaid punkte loodava valitsusliidu 15 peatükist koosnevast ning ligi 40-leheküljelisest dokumendist. Valitsusliit pole kokku leppinud ühtegi maksutõusu, vaid otsitakse võimalusi aktsiiside langetamiseks, oluliseks eesmärgiks seadis kolmikliit Ratase sõnul pensionitõusu.

Samuti jätkub tasuta ühistranspordi võimaldamine, kaasatakse senisest enam Eesti inimesi otsustusprotsessidesse, vähendatakse bürokraatiat, tugevdatakse solidaarset tervishoidu ning panustatakse senisest enam eesti keele õppesse, luues sealjuures riigikogu juurde eesti keele õppe probleemkomisjoni.

Ratase sõnul saavutati ka mitu olulist kokkulepet, mis muudavad Eesti elanike jaoks Eesti kodakondsuse saamise lihtsamaks. Rõhutati, et edendada tuleb sidusat, sallivat ja turvalist ühiskonda, kus rahvuste vahelise vaenu ilmingutel, antisemitismil ning ühiskonda lõhestaval retoorikal pole kohta.

Ratas ütles, et ühiselt tuleb tasandada kahetsusväärselt suureks paisunud lõhesid siinsete kogukondade vahel – jõukamate ja vaesemate vahel, maapiirkondade ja linnade vahel, liberaalse ja konservatiivse maailmavaatega inimeste vahel. "Meil on ainult üks Eesti ja see on loomulikult meie kõigi Eesti. Ma ei kujuta ette, et see saaks olla kuidagi teisiti," sõnas ta.

Ratas kinnitas kõigile kriitikutele, et Keskerakond ei lõhene ega murene, vaid läheb edasi veel tugevamana.

"Lõplikke otsuseid ei ole kunagi mõistlik teha esmaste emotsioonide ja hirmude pinnalt. Lähtuda tasub siiski reaalsetest faktidest," sõnas Ratas ja avaldas kahetsust, et riigikogu Keskerakonna fraktsioonist lahkus erakonna toel parlamenti valitud Raimond Kaljulaid.

Ta lisas, et kuigi endise juhatuse liikme kandideerimine Euroopa Parlamenti kahjustab valimistel erakonda, taotleb Keskerakond tugevat tulemust ning peab realistlikuks ühte või kahte kohta Euroopa Parlamendis. Euroopa Parlamendi valimisnimekirja, mida veab praegune eurosaadik Yana Toom, annab erakond sisse laupäeval.

Koalitsioon algatab Saaremaa silla riikliku eriplaneeringu

Ratase sõnul algatab loodav võimuliit Saaremaa silla riikliku eriplaneeringu.

"Märgilise kokkuleppena toetame riikliku eriplaneeringu algatamist Saaremaa silla rajamise võimaluste kaardistamiseks," rääkis Ratas kõnes.

Seejuures küsib võimuliit tema sõnul loomulikult ka kohalike elanike arvamust nii saartel kui ka mandril. Keskerakonna esimees vihjas kõnes ka, et põhimõtteliselt on loodav võimuliit valmis suuremahulistesse taristuprojektidesse kaasama laenuraha.

Ettevõtja Raivo Hein andis mullu jaanuaris teada, et loodab riigi soosiva suhtumise korral juba 2020. aastal alustada Suurele väinale silla ehitamist, mis peaks valmima kolme aastaga ja läheb maksma kuni 500 miljonit eurot.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) hinnangul peaks riik Heina eestvedamisel algatatud Saaremaa silla projekti finantseerima praeguste praamitoetustega võrreldes aga ligi kaks korda suurema dotatsiooniga ning seejuures peaksid kasutajad maksma lisaks tasu ligi 50 aastat.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: