X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EKRE tahaks riikidele võrdse arvu kohti europarlamendis

Jaak Madison.
Jaak Madison. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Parlamendis on Eestil praegu kuus, aga näiteks Saksamaal 96 kohta. EKRE hinnangul tuleks Euroopa Parlamendi koosseis valida nii, et igast liikmesriigist oleks võrdne esindatus. Jaak Madisoni sõnul on selle saavutamine ebatõenäoline, kuid punktiga soovititakse juhtida tähelepanu liikmesriikide ebavõrdsele kohtlemisele.

"Tänases Euroopa Liidus on erinevate liikmesriikide mõju ja võim erineva kaaluga. Selleks, et liikmesriigid oleks võrdse hääleõigusega, tuleb Euroopa Parlamendi koosseis valida nii, et igast liikmesriigist oleks võrdne esindatus," seisab EKRE europarlamendi valimiste programmis.

EKRE ridades europarlamenti kandideeriv Jaak Madison ütles ERR-ile, et selle punkti pani programmi tema isiklikult ning kuigi selle saavutamine on ebatõenäoline, on selle mõte osutada liikmesriikide erinevale kohtlemisele.

"Selle mõte on osutada probleemile, et liikmesriikide suhtes on europarlamendis suured käärid. Kui ülemkogul on peaministrid - näiteks Angela Merkel ja Jüri Ratas - võrdsed laua taga, siis europarlamendis ei ole see nii. Näiteks Saksamaa ja Prantsusmaa mõlemad oma 80 pluss kohaga omavad juba neljandiku europarlamendi kohtadest," näitlikustas Madison.

Eestil on siiani olnud Euroopa Parlamendis kuus kohta, kuid uues parlamendis peaksime saama seitse mandaati. Samal ajal väheneks Brexiti tõttu europarlamendi kohtade arv 751-lt 705-le. Suurim kohtade arv jääks endiselt Saksamaale (96), järgneksid Prantsusmaa (79) ja Itaalia (76), Hispaania (59) ja Poola (52).

Lisaks tahab EKRE, et lõpetataks pikalt kestnud ebavõrdne liikmesriikide kohtlemine, eriti põllumajandustoetuste eraldamisel. "Ei ole vastuvõetav, et ühtses majandusühenduses tekitatakse vanematele liikmesriikidele turueeliseid."

EKRE europarlamendi valimisprogrammis lubatakse muuhulgas seista ka selle eest, et Euroopa Liit ei nõrgestaks NATO kaitseallianssi. "Euroopa Liidu kaitsepoliitika eesmärk ei tohi olla NATO võimekuse vähendamine ja NATO paralleelsüsteemi loomine. Euroopa Liidu kaitsepoliitika ei tohi lähtuda mõne liikmesriigi vastandumisest Ameerika Ühendriikidega."

Vastu lubatakse seista ühtsele migratsioonipoliitikale, sh kvoodisüsteemile. Samuti soovitakse muuta Euroopa Liidu praegust poliitikat, mille kohaselt peab liikmesriik piirikontrolli taastamiseks saama Euroopa Komisjoni nõusoleku.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna täisprogrammi 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks saab lugeda lisatud dokumendist.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: