Isamaa tahab, et kehvade lennuühendustega pealinnad EL-is saaksid vajadusel riigilt tuge

Isamaa esinumber EP valimistel on Riho Terras.
Isamaa esinumber EP valimistel on Riho Terras. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa lubab Euroopa Parlamendi valimisprogrammis seista selle eest, et iga liikmesriigi pealinnast oleks lennuühendus kümne riigi pealinnaga ja kui ei ole, on riigil õigus nendel liinidel lendamist toetada.

Isamaa 24-leheküljeline europarlamendi valimiste programm on jaotatud 12 alapeatükiks. See algab bürokraatia peatükist ja lõpeb välispoliitika peatükiga.

Isamaa lubab arendada mugavat ja kiiret (eesmärk 240 km/h) rongiühendust Euroopaga, aga arendada ka siseriiklikku raudteevõrku Tartu, Narva, Pärnu, Viljandi ja Haapsalu suunal.

Isamaa tahab Euroopa Liidus teatavatel tingimustel võimalust toetada lennuühendusi liikmesriigi pealinna ja olulisemate Euroopa sihtkohtade vahel. "Tuleks selgelt määratleda liikmesriikide lennuühenduste miinimumstandard - näiteks et igast pealinnast peab olema otseühendus kümne teise riigi pealinna ja kui ei ole, on riigil õigus nendel liinidel lendamist toetada."

Isamaa hinnangul ei tohi Euroopa Kohtust kujuneda ülemkohus, kõrgeim apellatsioonikohus. "Tema mandaat peab piirduma üksnes Euroopa Liidu institutsioonide vastu suunatud kaebuste ja liikmesriikide vaheliste vaidlusküsimustega, samuti liikmesriigi ja EL-i pädevusvaidlustega."

Välis- ja julgeolekupoliitikas peab Isamaa õigeks, et kõik Euroopa Liidu liikmesriigid kuuluksid ka NATO-sse. "Euroopa kujundatav kaitsepoliitika peab toetama NATO-t, mitte kujunema selle alternatiiviks. EL-i julgeolek on kõige paremini tagatud tihedas koostöös USA-ga."

Valimisprogrammis lubatakse igati toetada Euroopa Liidu naabruspoliitikat ja eriti idapartnerlust. "Ka idapartneritel peab olema võimalus EL-iga liituda kui nad seda soovivad ja nõuded täidavad."

Isamaa lubab seista vastu Nord Stream2 gaasijuhtmele kui Euroopa ühtsust ohustavale projektile.

Isamaa märgib, et Euroopa Komisjonil ei ole pädevust ega õigust kehtestada liikmesriikidele automaatset immigrantide laialijagamise mehhanismi.

"Immigrantide (sealhulgas sõjapõgenike) vastuvõtmine peab Euroopa Liidus jääma iga riigi enda otsustada. Isamaa ei toeta Euroopa Liidu finantsperspektiivi menetluse sidumist rahaliste sanktsioonidega riikidele, kes ei võta vastu pagulasi."

Isamaa täisprogrammi 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks saab lugeda lisatud dokumendist.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: