X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Keskerakond soovib EL-ilt fondi kaevandusi sulgevate piirkondade toetuseks

Keskerakonna esinumber Euroopa Parlamendi valimistel on Yana Toom.
Keskerakonna esinumber Euroopa Parlamendi valimistel on Yana Toom. Autor/allikas: ERR

Keskerakond rõhutab oma kuueleheküljelises Euroopa Parlamendi valimiste programmis Euroopa Liidu tähtsust Eesti jaoks ning ühe seni vähe tähelepanu saanud algatusena nimetab erifondi loomist regioonide abistamiseks, kus keskkonnanõuete tõttu tuleb sulgeda kaevandusi.

"Me oleme sügavalt veendunud, et parim tulevik Eesti rahva ja Eesti riigi jaoks on Euroopa Liidus. Lisaks sellele eeldab paljude eluliste probleemide lahendamine Euroopa projekti edasist arengut, liikmesriikide vahelise koostöö süvenemist, ühise poliitika jätkuvat arenemist välissuhete ja turvalisuse valdkonnas, aga ka poliitilise ja finantsdistsipliini tugevnemist, eriti euroala riikides," öeldakse Keskerakonna valimisplatvormis.

Keskerakond annab mõista, et on vastu mitmekiiruselisele Euroopale, kus osa riike tee mõnes valdkonnas tihedamat koostööd, kui kõik seda ei soovi. "Me ei toeta liikmesriikide jagamist erinevatesse "huvirühmadesse" erineva õiguste ja kohustuste mahuga. Euroopa Liit peab jääma võrdõiguslike riikide demokraatlikuks ühenduseks, kes peavad konsensuse teel määrama EL peamised arengueesmärgid aastateks ette," öeldakse platvormis. "Eesti jaoks on liikmelisus ühtses, eraldi rühmadeks killustamata Euroopa Liidus võimalus mängida märgatavat rolli üle-euroopalikes toimingutes," märgitakse teisal.

Keskerakond rõhutab, et kõik riigid peavad kinni pidama EL-i eelarvereeglitest: "Liikmesriigid on kohustatud kinni pidama majandusliku ja eelarvelise planeerimise valdkonnas sätestatud reeglitest, see on oluline tingimus neile vahendite eraldamiseks Euroopa Liidu fondidest."

Keskerakond toob esile vajaduse saavutada suurem võrdsus Euroopa Liidu põllumajanduse otsetoetuste maksmisel: "Toetame Eesti põllumeeste konkurentsivõime tõstmist läbi Euroopa Liidu otsetoetuste võrdsustamise ning sihipärasema kasutamise," ning kutsub jätkama struktuurifondide eraldamist vaesematele piirkondadele: "Euroopa Liidu struktuurifondidest vahendite jaotamine peab toimuma ühtsuse ja sidususe põhimõtete alusel, seejuures on vajalik ka edaspidi eriti toetada EL vähem arenenud riike."

Erakond rõhutab, et toetab Euroopa Liidu aktiivset keskkonna- ja regionaalpoliitikat ning leiab, et regioonides Euroopa majanduse dekarboniseerimise tulemusena tekkivad probleemid tuleb lahendada EL-i aktiivsel kaasabil. "Toetame erifondi loomise ideed regioonide jaoks, kus ökoloogiliste nõuete tõttu kärbitakse maavarade kaevandamist (põlevkivi, kivisüsi jne)," märkib Keskerakond oma valimisplatvormis.

Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitikast rääkides rõhutab Keskerakond Euroopa piiride iseseisva kaitsmise võime suurendamist ning EL-i välisteenistuse ja reageerimisvõimekuse parandamist.

Rändekriisi saab lahendada ainult kompleksselt ning peamine jõupingutus tuleb suunata põgenike ja migrantide päritoluriikidele, et saavutada seal majanduslikku ja sotsiaalset progressi, leiab Keskerakond. Lisaks peab erakond vajalikuks EL-i piirivalveameti Frontex finantseerimise suurendamist EL välispiiride kaitseks. "Seejuures tuleb samaaegselt esiteks parandada inimeste merepääste mehhanismi ning teiseks tugevdada võitlust inimkaubanduse ja terrorismiilmingutega," lisatakse samas.

Keskerakond toetab ka Euroopa Liidu piiri tugevdamist ning võimalike sisserändajate taustakontrolli suurendamist, samuti peab oluliseks tugevdada EL-i inimkaubandusega võitlevaid institutsioone. "Arendame Eesti ja Euroopa Liidu seadusandlust inimkaubandusega võitlemiseks, keskendudes eelkõige rohujuuretasandil töötavatele organisatsioonidele," lubatakse platvormis.

Võitluseks terrorismiga soovitab Keskerakond tõhustada Euroopa Liidu ühist tegevust selles valdkonnas ning arendada välja üle-euroopalised infotehnoloogilised võimalused radikaliseerunud inimeste tuvastamiseks ja vastutusele võtmiseks.

Rääkides Idapartnerlusriikidest, lubab Keskerkond tihendada nendega koostööd ja panustada nende Euroopa Liitu integreerimisse. "Ühtlasi pooldame Euroopa Liidu laienemise jätkumist Kopenhaageni kriteeriumide alusel. Kõiki kandidaatriike tuleb kohelda nõudlikult ja samaväärselt, kuid riigi iseärasusi arvestades," leiab Keskerakond.

Tööjõu ja sotsiaalvaldkonnas rõhutab Keskerakond, et toetab tööjõu vaba liikumist, kuid "see ei tohi olla niisuguse olukorra tagajärjeks, kus pole võimalik oma elatustaset kodumaal tõsta". Selleks toetab erakond "sotsiaalsete standardite edasist ühtlustamist töötasu ja töötingimuste, sotsiaaltoetuste väljamaksmise korra ja võrdse kohtlemise suhtes Euroopa sotsiaalõiguste samba alusel".

Seejuures rõhutab Keskerakond ka diskrimineerimise ärahoidmist: "Tööjõu liikumise vabadus pole võimalik ilma igakülgse võitluseta diskrimineerimisega tööturul, sealhulgas diskrimineerimisega kodakondsuse, etnilise kuuluvuse ja keele alusel. Vastavad meetmed peavad saama adekvaatse toetuse nii EL kui eraldi liikmesriikide tasandil."

Kultuuri ja hariduse valdkonnas rõhutab Keskerakond oma veendumust, "et ühised euroopalikud väärtused hõlmavad ka austust vähemuste keeleliste ja hariduslike õiguste vastu" ning lisab mujal, et peab oluliseks võõrkeelte, sealhulgas ka eesti keele õpetamise toetamist Euroopa Liidu liikmesriikides.

Keskerakond soovib ka Euroopa kultuuripärandi programmide toetamist ning samuti Euroopa kultuuritoodangu finantseerimise suurendamist, eriti kinovaldkonnas. "Seejuures toetame autoriõiguste reformide ülevaatamist digivaldkonnas, kuna need peavad olema tasakaalus arvestades nii loojate kui Euroopa tarbijate huve. Toetame Euroopa Liidu digitaalse siseturu lõpuni arendamist. See tõstab inimeste elukvaliteeti ja ettevõtete kasumlikkust, sh on juba langetanud sidekulusid ja rändlushindu," kirjutab erakond oma platvormis.

Käsitledes infomanipulatsioonide ja võltsuudistega võitlemist rõhutab Keskerakond peamiselt tarbijate asjatundlikkuse ja teavitamise parandamist.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 26. mail, Eestile on 705-liikmelises kogus eraldatud seitse kohta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: