Paides süüdati Jüriöö märgutuli

Esmaspäeva õhtul süüdati Paide Vallimäel Jüriöö märgutuli, mis jõuab 1600 vabatahtliku tõrvikusüütaja abiga öö saabudes paljudesse linnadesse ja küladesse üle Eesti.

Jüripäev on maarahva kõige tähtsam püha, selle suurejoonelise tähistamise algatas Paide Vallimäel tegutsev Ajakeskus Wittenstein üle-eelmisel aastal. Ja et tänavugi leidus häid koostööpartnereid üle Eesti, otsustati jätkata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Paides on teatud kohustus, kuna Jüriöö ülestõusu ajal siin eestlaste juhid, kuningad siis hukati ordu poolt, siis meie kohustus on nende mälestust hoida," ütles SA Ajakeskus Wittenstein juhataja, ajaloolane Ants Hiiemaa.

Rahvakalendri järgi on jüripäev tegelikult homme, kuid selle püha tähistamine algas Järvamaal juba esmaspäeva õhtupoolikul rahvajooksu ja kõnniga. Lisaks loitsiti Paide vallimäe nõlvadel põlema lõkked ja rahvas tundis rõõmu imesoojast kevadõhtust.

Jüriöö märgutuli tõusis Paide Vallitorni täpselt kell üheksa õhtul, mis oli märguanne tule süütamiseks Tallinna, Pärnu, Tartu, Rakvere ja Viljandi teedel ootavatele tõrvikukandjatele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: