Sri Lanka kardab jääda ilma 1,5 miljardist dollarist turismitulust

{{1556283000000 | amCalendar}}
Foto: Ishara S. Kodikara/AFP/Scanpix

Sri Lanka kardab ülestõusmispühade terrorirünnakute tõttu jääda sel aastal ilma 30 protsendist turismitulust ehk 1,5 miljardist dollarist, ütles rahandusminister reedel.

"Turism saab kõige suurema hoobi," tõdes minister Mangala Samaraweera ajakirjanikega kohtudes.

"Oodata on saabumiste arvu 30-protsendist langust ja see tähendab umbes 1,5 miljardi dollari kaotust," lausus minister.

Sri Lankas sai 21. aprillil terrorirünnakutes surma viimastel andmetel 253 inimest. Sri Lanka võimude sõnul oli kaheksa plahvatust korraldanud enesetapupommitajatest enamik haritud ja pärit heal järjel perekonnast. Rünnakud korraldati väljaspool Sri Lanka peamisi turismikuurorte. 

Sri Lanka ametnikud on seni süüdistanud rünnakute läbiviimises üht rühmitust - Rahvuslikku Thowheeth Jama'athi (NTJ), ja öelnud, et nad said tuge välismaalt.

Sri Lanka rünnakutes süüdistatud NTJ juht osales rünnakus ja suri

Islamiäärmuslane, kes võimude arvates etendas võtmerolli Sri Lankal 21. aprillil toimunud terrorirünnakutes, juhtis ühte Colombo hotelli tabanud rünnakut ja sai surma, kinnitas president reedel.

"Luureametid ütlesid mulle, et Zahran sai rünnakus (hotellile) Shangri-La surma," ütles Maithripala Sirisena ajakirjanikele. Ta viitas rünnaku toime pannud rühmituse Riiklik Thowheeth Jama'ath (NTJ) juhile Zahran Hashimile.

Sirisena lisas, et Hashim juhtis hotellile tehtud rünnakut ning temaga oli kaasas teine enesetapupommar, kelle nimeks öeldi vaid Ilham.

Presidendi sõnul pärineb info sõjaväeluurelt ning põhineb sündmuskoha valvekaamerate salvestistel.

Hashim oli äärmusrühmituse ISIS videos, mille rühmitus rünnakute järel avaldas, kuid tema asukoht polnud rünnaku järel selge.

Kolme kirikut ja kolme hotelli tabanud rünnakus sai surma üle 250 inimese. Üks rünnak pidi toimuma neljandaski hotellis, kuid see ebaõnnestus.

Kui Sri Lanka valitsus teatas, et rünnakud võis toime panna NTJ, asusid võimud kiiruga otsima selle umbes 40-aastast juhti Hashimi. Kui Hashimi nähti ka ISIS videos koos veel seitsme inimesega, kiirendas valitsus tema leidmise püüdlusi veelgi.

Rünnakute eel oli ta suuresti tundmatu, kuid kohalike moslemiliidrite sõnul olid teavitanud võime tema äärmuslikest vaadetest ja käitumisest korduvalt.

Sri Lanka ärgitab kaasmaalasi mitte pidama islamivähemust vaenlaseks

Sri Lanka president ärgitas reedel kaasmaalasi mitte pidama riigi islamivähemust terroristideks pärast 21. aprilli terrorirünnakuid, milles süüdistatakse kohalikku islamiäärmuslikku rühmitust.

Maithripala Sirisena sõnul suudab Sri Lanka "täielikult kontrollida ISIS-e tegevusi" oma pinnal. President viitas äärmusrühmitusele Islamiriik, mis võttis vähemalt 250 inimest tapnud rünnakud omaks.

Ametnikud tunnistavad, et mõnda luureosakonda teavitati kirikute ründmise kavast mitu kuud ette. Sirisena sõnul ei jõudnud see info temani ning ta asetas rünnakute toimumise süü kaitseministrile ja politsei juhile.

President lisas, et kaitseminister esitas lahkumisavalduse ja see rahuldati, kuid ta jääb ametisse kuniks talle on leitud asendaja. Ametist lahkub ka politsei juht, lausus Sirisena.

Austraalia ärgitab oma kodanikke hoiduma Sri Lankale minemast

Austraalia ärgitas reedel oma kodanikke mitte sõitma Sri Lankale, sest lihavõttepühapäeval 253 inimelu nõudnud terrorirünnakute järel on tõenäoline, et rünnakuid tuleb veel.

"Terroristid võivad tõenäoliselt teha Sri Lankal veel rünnakuid," hoiatas välisministeerium oma hiljutisimas reisiinfo teates.

"Rünnakud võivad toimuda valimatult, kaasa arvatud kohtades, mida külastavad välismaalased," lisas ministeerim.

Canberra ärgitas austraallasi tõsiselt vaagima, kas Sri Lankale sõit on ikka hädavajalik. Pärast 21. aprillil toimunud pommiplahvatusi on sarnaselt oma kodanikke hoiatanud ka Ühendkuningriik, Holland ja USA.

USA välisministeerium hoiatab, et terrorirühmitused jätkavad võimalike rünnakute kavandamist ning nende sihtmärkide seas on turismi- ja palvepaigad ning lennujaamad.

Lihavõttepühapäeval kärgatanud plahvatuses hukkunute seas oli üks austraallanna ja tema kümneaastane tütar.

Austraalia peaministri Scott Morrisoni sõnul näitavad luureandmed, et rünnaku sooritas üks kohalik rühmitus, mida toetas äärmusrühmitus Islamiriik.

Austraalia terroritõrjepolitsei aitab Sri Lankal rünnakuid uurida ning amet üritab välja selgitada, mida tegi üks ründajatest Abdul Lathief Jameel Mohamed, kui ta Melbourne'is elas.

Föderaalpolitsei keeldus ütlemast, kas 36-aastane mees oli neile varasemast teada või kas temast sai Austraalias elades usuäärmuslane. 

Pinged Sri Lankal on rünnakute järel tõusnud ning saareriigis kehtib öine liikumiskeeld, sest võimud pole kõiki kahtlusaluseid veel kätte saanud.

Saksamaa soovitab Sri Lanka pealinna mitte reisida

Saksa välisministeerium soovitab ülestõusmispühade ajal Sri Lankal toimunud terrorirünnakute tõttu hädavajaduseta riigi pealinna Colombosse mitte sõita.

Reisihoiatus anti reedel, sest rünnakuoht on põhimõtteliselt säilinud. Siiski Sri Lankale sõitvatel inimestel palutakse olla äärmiselt valvas.

Pühapäevastes rünnakutes hukkus 253 inimese hulgas ka üks Saksa-USA topeltkodakondne.

Reisihoiatuse on andnud ka USA, Suurbritannia, Holland ja Austraalia.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: