Valitsus: Sri Lanka terrorirünnak oli vastus Christchurchi veresaunale

{{1556017380000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Sri Lankal üle 300 inimelu nõudnud terrorirünnakute esialgne juurdlus näitab, et see oli "kättemaks Christchurchi eest", teatas saareriigi asekaitseminister teisipäeval.

"Esialgsed uurimised on toonud päevavalgele, et see, mis Sri Lankal (pühapäeval) juhtus, oli kättemaks rünnaku eest moslemitele Christchurchis," ütles asekaitseminister Ruwan Wijewardene parlamendis.

Tema sõnul näitab uurimine, et rünnaku taga oli kohalik islamiäärmuslik rühmitus National Thowheeth Jama'ath (NTJ) ning sellel olid sidemed Indias tegutseva vähetuntud islamistliku rühmitusega.

"See rühmitus, National Thowheeth Jama'ath, mis rünnaku ellu viis, oli tihedalt seotud JMI-ga, nagu on nüüdseks selgunud," lausus asekaitseminister, viidates rühmitusele, mida tuntakse nime all Jamaat-ul-Mujahideen India.

JMI kohta on teada vaid, et see asutati eelmisel aastal ning et see on seotud Bangladeshis tegutseva sarnase nimega rühmitusega. Wijewardene ütles üksikasju avaldamata, et Sri Lanka teeb uurimise raames rahvusvahelist koostööd.

Austraallasest paremäärmuslane tappis 15. märtsil Uus-Meremaal Christchurchis kahes mošees 50 inimest.

Sri Lankal sai pühapäeval kaheksas plahvatuses surma 310 ja vigastada umbes 500 inimest. Hukkunutest 45 olid lapsed.

"Praeguse seisuga sai surma 45 last," teatas ÜRO lasteorganisatsiooni UNICEF pressiesindaja Christophe Boulierac Genfis ajakirjanikele, lisades, et elu jättis 40 Sri Lanka ja viis välismaa last.

Ta rõhutas, et "veel palju alaealisi on vigastatud ja võitlevad oma elu eest intensiivraviosakondades üle riigi".

Terrorirünnakutega seoses on praeguseks vahistatud 40 inimest.

Äärmusrühmitus ISIS võttis vastutuse Sri Lanka rünnakute eest

Äärmusrühmitus ISIS võttis teisipäeval vastutuse vähemalt 321 inimese elu nõudnud Sri Lanka rünnakute eest.

"Need, kes viisid üleeile Sri Lankal läbi rünnaku ning võtsid sihikule USA juhitava koalitsiooni liikmed ja kristlased, olid Islamiriigi võitlejad," teatas ISIS propagandaagentuuri Amaq vahendusel tehtud avalduses.

Võimude teatel näitavad luureandmed NTJ-i tihedaid sidemeid rahvusvaheliste terrorirühmitustega. 

Politseiallikad ütlesid teisipäeval AFP-le, et rünnakute läbiviijate hulgas oli jõuka moslemist Colombo vürtsikaupmehe kaks poega. Nemad lasid end õhku kahes pealinna hotellis hommikueinele saabunud külaliste seas.

Vennad olid varem budakujude õhkimises süüdistatud NTJ-i võtmekujud.

Terrorirünnakutega seoses on praeguseks vahistatud 40 inimest.

Äärmusrühmitus ISIS on küll Iraagi ja Süüria aladelt välja kihutatud, kuid džihadistidel on alles ülemaailmne võrgustik ning nad võtavad sageli omaks rünnakuid Iraagis, Süürias ja teisteski riikides.

Näiteks võttis ISIS pühapäeval vastutusel rünnaku eest Afganistani pealinna Kabuli kommunikatsiooniministeeriumile, milles sai surma 10 inimest.

ÜRO: Sri Lanka rünnakutes sai surma vähemalt 45 last

Sri Lanka rohkem kui 321 inimelu nõudnud terrorirünnakutes jättis elu vähemalt 45 last, teatas ÜRO teisipäeval. 

"Praeguse seisuga sai surma 45 last," teatas ÜRO lasteorganisatsiooni UNICEF pressiesindaja Christophe Boulierac Genfis ajakirjanikele, lisades, et elu jättis 40 Sri Lanka ja viis välismaa last. 

Ta rõhutas, et "veel palju alaealisi on vigastatud ja võitlevad oma elu eest intensiivraviosakondades üle riigi". 

UNICEF-i teatel sai 27 last surma ja 10 viga pommirünnakus Püha Sebastiani kirikule Sri Lanka läänerannikul asuvas Negombo linnas. Riigi idaosas Batticaloas sai plahvatuses surma 13 last, nende seas 18 kuu vanune beebi, lisas amet. 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: