Sri Lanka valitsus: plahvatuste taga oli kohalik islamistlik rühmitus

{{1555933800000 | amCalendar}}
Foto: Imago Images/SCANPIX

Sri Lanka valitsuse andmeil oli pühapäeval ligi 300 ohvrit nõudnud rünnakute taga kohalik islamistlik äärmusrühmitus Rahvuslik Thowheeth Jama'ath (NTJ), ütles esmaspäeval valitsuse kõneisik Rajitha Senaratne.

Senaratne sõnul uurib valitsus, kas rühmitus sai ka "rahvusvahelist toetust". 

"Me ei kujuta ette, et seda võis korraldada vaid väike organisatsioon siin riigis," üles minister. "Uurime võimalikku rahvusvahelist toetust ja nende teisi sidemeid, kuidas nad valmistasid sääraseid pomme ja leidsid enesetapuvõitlejad."

Sri Lanka politseiülem avaldas 11. aprillil hoiatuse, mille kohaselt ühe välisriigi luure teatas, et NTJ kavandab rünnakuid kirikutele ja India esindusele. 

Radikaalset moslemirühmitust NTJ on seostatud vandalismiga budistlike kujude vastu. Tundmatuks jääda soovinud politseiallika sõnul kuuluvad kõik 24 rünnakute järel vahistatud isikut "äärmusrühmitusse".

Sri Lanka pühapäevastes plahvatustes sai surma vähemalt 290 ja vigastada umbes 500 inimest. 

Sri Lanka politsei tegi kahjutuks veel ühe lõhkeseadeldise

 Sri Lanka politsei tegi Colombo peamise lennujaama juures kahjutuks veel ühe lõhkeseadeldise, teatasid esmaspäeval võimuesindajad.

Politseiallikas täpsustas uudisteagentuurile AFP, et omavalmistatud torupomm leiti pühapäeva hilisõhtul teelt, mis viib lennujaama peamise terminali juurde.

Terminal jäi pärast terrorirünnakuid kirikutele ja hotellidele avatuks, kuid seal karmistati märkimisväärselt julgeolekumeetmeid.

Sri Lanka ekspert: plahvatused korraldas seitse enesetapuvõitlejat

Sri Lanka valitsuse kohtuekspert ütles esmaspäeval, et kaheksast pühapäeval riigis korraldatud rünnakust kirikutele ja hotelliele kuue taga oli seitse enesetapuvõitlejat. 

Ründajate surnukehade uurimine on välja selgitanud, et tegemist oli enesetapuvõitlejatega, ütles ekspert Ariyananda Welianga, kelle sõnul enamiku rünnakuid korraldas üks suitsiiditerrorist, Colombo Shangri-La hotelli ründas aga kaks enesetapuvõitlejat. 

Politsei uurib ühtlasi teateid, mille kohaselt luureametil oli infot rünnakuplaanide kohta. Kaks Sri Lanka ministrit on viidanud võimalikele puudustele luureametite tegevuses.

"Mõned luureametnikud olid rünnakuohust teadlikud. Tuleb tõsiselt uurida, miks hoiatusi eirati," kirjutas telekommunikatsiooniminister Harin Fernando Twitteris. Integratsiooniminister Mano Ganeshan kirjutas, et tema ministeeriumi julgeolekutöötajaid oli hoiatatud, et kaks enesetapuvõitlejat võivad rünnata poliitikuid.

Interpol saadab töörühma Sri Lanka rünnakuid uurima

Interpol saadab pärast ligi 300 ohvrit nõudnud rünnakuid Sri Lanka võimudele appi uurijate rühma, teiste seas ohvrite tuvastamise eksperdid, teatas organisatsioon esmaspäeval.

Interpoli teatel saadetakse reageerimisrühm Sri Lanka võimude palvel ning sellesse kuuluvad kuriteopaiga uurimise, lõhkeainete, terrorismivastase võitluse ja ohvrite tuvastamise eksperdid.

"Vajadusel saadetakse täiendavalt ka digitaalekspertiisi, biomeetria ning foto- ja videoanalüüsi eksperdid," teatas Interpol. 

Sri Lanka rünnakutes hukkus 39 välismaalast

Rünnakutes Sri Lanka kirikutele ja hotellidele sai pühapäeval surma 39 ja haavata 28 välismaalast, ütles esmaspäeval turismiminister John Amaratunga.

Amaratunga sõnul teeb tema ministeerium tihedat koostööd välisministeeriumi ja diplomaatiliste esindustega, et "kõik ohvritega seotud formaalsused võimalikult kiiresti lõpetada". 

"Valitsus on pakkunud abi kõigile pühapäevaste rünnakute ohvritele ning kannatada saanud pühakodadele ja hotellidele," lisas minister. 

Trump avaldas Sri Lankale rünnakute järel kaastunnet

USA president Donald Trump helistas esmaspäeval Sri Lanka peaministrile Ranil Wickremesinghele ning avaldas talle kaastunnet pea 300 inimese hukkumise pärast kirikutes ja hotellides kärgatanud enesetapuplahvatustes.

Lihavõttepühal toimunud rünnak, mille korraldas Sri Lanka võimude hinnangul kohalik islamistlik rühmitus, oli "üks ohvriterohkemaid terroristlikke sündmusi pärast Ühendriike 2001. aasta 11. septembril tabanud rünnakut", ütles Valge Maja pressiesindaja Hogan Gidely.

Välisministeerium soovitab vältida Sri Lankale reisimist

Välisministeerium soovitab tungiva vajaduseta vältida Sri Lankale reisimist, teadaolevalt viibib riigis vähemalt 15 Eesti kodanikku.

Välisministeeriumi pressiesindaja ütles BNS-ile, et ministeeriumile teadaolevalt viibib Sri Lankal praegu 15 Eesti kodanikku, kuid tegelikkuses võib neid riigis olla rohkemgi.

Ükski Sri Lankal viibivatest Eestist pärit inimestest ei ole välisministeeriumi poole abipalvega pöördunud. Ka kinnitas pressiesindaja, et välisministeeriumile teadaolevalt ei ole terrorirünnakute ohvrite või neis kannatada saanute seas Eestist pärit inimesi. 

Pühapäeval Sri Lankal aset leidnud pommirünnakute tõttu soovitab välisministeerium tungiva vajaduseta reisimist riiki.

Ministeerium soovitab piirkonnas viibivatel inimestel olla tavapärasest ettevaatlikum, järgida kohalike ametivõimude korraldusi ja liikumispiiranguid, võimalusel vältida rahvarohkeid kohti. Ligipääs sotsiaalvõrgustikele ja suhtlusäppidele võib olla piiratud. Lennujaama tuleks minna vähemalt neli tundi enne lennu väljumist.

Sri Lanka president kuulutas teisipäeva leinapäevaks

Sri Lanka president Maithripala Sirisena kuulutas teisipäeva üleriigiliseks leinapäevaks.

Sirisena kantselei edastas esmaspäeva õhtul avalduses, et president kohtub ka välisriikide diplomaatidega, et taotleda rahvusvahelist abi seoses teadetega, et rünnakutega võivad olla seotud rahvusvahelised äärmusrühmitused.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: