Moskva Punasel väljakul leidis aset võidupäevaparaad

{{1557390780000 | amCalendar}}

Moskva Punasel väljakul toimus Kremli Spasski torni kellamänguga alanud sõjaväeparaad, mis oli pühendatud Suure Isamaasõja võidu 74. aastapäevale.

Paraadi võttis vastu kaitseminister armeekindral Sergei Šoigu, seda juhatas maaväe juhataja Oleg Saljukov. Väljakule oli 35 paraadimeeskonnas rivistatud 13 000 sõjameest kõikidest väeliikidest, rahvuskaardist ja muudest jõuametkondadest. 

Sõjatehnika kolonni eesotsas sõitis ajalooline tank Т-34, mis valmis 75 aastat tagasi - 1944. aastal. Sellele järgnesid rohkem kui 130 relvanäidist, sh mandritevaheliste ballistiliste rakettide Jars laskealused, tankid Т-14 Armata ja Т-72BZ, soomukid Bumerang, jalaväe lahingumasinad Kurganets ja tankitoetuse lahingumasinad Terminator ning muu tehnika. 

Kaitseminister ja paraadi juhataja vaatasid väe üle uuel autol Aurus. Dessandi ja rahvuskaardi sõdurid olid relvastatud äsja kasutusse võetud uute automaatidega АК-12.

Meedia: Moskva võidupühaparaadi lennukiteosa jäi ära

Madala pilvituse tõttu jäeti Moskvas neljapäevasel võidupühaparaadi õhuosa ära, edastas Vene televisioon. 

Kava kohaselt pidi väljaku kohal lendama 74 õhusõidukit - 56 lennukit ja 18 helikopterit, mis pidid kulgema 150-450 meetri kõrgusel kiirusega 200-550 km/t.

Putin: võit fašismi üle on vene rahva eriline saavutus

Nõukogude rahvas sai kogu inimkonna lootuseks ja toeks võitluses natsismiga, ütles Vene president Vladimir Putin.

"Teadvustame meie rahva sõjalise triumfi möödumatut väärtust. Nimelt tema kaitses, päästis isamaa, sai lootuseks, toeks kogu inimkonnale, Euroopa rahvaste peamiseks vabastajaks," ütles president Moskvas võidupühaparaadi kõnes. 

Putini sõnul on Vene rahval palju ajaloolisi saavutusi, kuid fašismi võitmine on nende seas erilisel kohal.

"Neim fašistidele nende märatsemise eest, et nad arvasid end kõrgemaks rassiks ja vallandasid hirmsa sõja. Paljud riigid vandusid alla selle jultunud jõule ja karistamatus pimestas natsiste. Nad arvasid, et saavad samamoodi, mõne nädalaga allutada ka NSV Liidu, tuhandeaastase ajalooga Venemaa. Ei õnnestunud," ütles president.

Putin rõhutas, et Suure Isamaasõja võidu nimel võitles kogu Nõukogude rahvas.

Ta ütles ka, et tänapäeva Vene sõjaväelaste kangelasteod näitavad, et Suures Isamaasõjas võidelnud esivanemate eeskuju "suren, ent ei alistu" ei ole ununenud.

"Tänapäeva Vene sõjaväelaste kangelasteod näitavad, et suures isamaasõjas võidelnud esivanemate eeskuju ei ole ununenud, vande on võtnud üle isamaa kaitsjate tänane põlvkond ja see on Vene relvade usaldusväärsuse ja ja võitmatuse peamine pant," ütles Putin.

Putin: võidupüha on vene rahva südametunnistuse ja uhkuse mõõt

Putin nimetas Moskvas Kremlis korraldatud vastuvõtu kõnes võidupüha Venemaa rahva "südametunnistuse ja uhkuse" mõõduks ning meenutas vajadust valvsaks jääda.

"Suure võidu päeva on meile andnud riigi saatus, et meie mälu, südametunnistus ja valvsus iial ei kustuks," ütles Putin pidulistele.

President rõhutas, et "kogu meie rahvas austab ja tänab võitjate põlvkonda. Nende kangelaslik teekond ei ole meie jaoks mingi kauge ajalugu, vaid meie elu osa, meie kõlbeline selgroog, püüdluste, tegude ja mõtete mõõt".

"Just nimelt nii, sest igal Venemaa perel on oma, püha sõjalugu - kirjad rindelt, surmateated, koltunud fotod, veteranide mälestused ja suunised, mida antakse edasi lastele ja lastelastele."

Putin tõotas Punasel väljakul võidupüha paraadil tuhandetele sõduritele ja veteranidele kõneldes kindlustada Venemaa sõjalise võimsuse ka tulevikus.

"Möödunud sõja õppetunnid on taas asjakohased. Me oleme teinud ja teeme kõik, mida on vaja oma relvajõudude kõrge võitlusvõime tagamiseks," kinnitas president.

Tänapäeva Vene sõjaväes teenijad mäletavad Saksa vägedega võidelnud Nõukogude sõdurite vannet: "Ma suren, kuid ei alistu.", ütles Putin ja palus minutist leinaseisakut langenute mälestuseks.

Kõrgete Vene ametiisikute kõrval jälgisid paraadi Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov ja Hollywoodi näitleja Steven Seagal, kes on Putini kirglik toetaja.

Võiduparaadid ja -pidustused toimusid paljudes Venemaa linnades Kaliningradist Sahhalini saareni.

Moskvas palistas lippudega rahvahulk tänavaid, kust rongkäik läbi sammus.

Peterburi Paleeväljakul toimub sõjaväeparaad

Venemaa Peterburi Paleeväljakul toimus samuti Suure Isamaasõja võidu 74. aastapäevale pühendatud sõjaväeparaad.

Paraadi võttis vastu Lääne sõjaväeringkonna juhataja kindralpolkovnik Aleksandr Žuravljov. Seda vaatasid Peterburi kuberneri ajutine kohusetäitja Aleksandr Beglov, linnavolikogu esimees Vjatšeslav Makarov ning veteranid. 

Paraadil osales üle 4500 sõjaväelase ning 130 sõja- ning 20 lennumasina. 

Venemaa avaldas elus olevate Teise maailmasõja veteranide arvu

Vene tööministeerium avaldas pensionifondi statistika veel elus olevate Teise maailmasõja veteranide kohta, kirjutab portaal fontanka.ru.

"Teise maailmasõja invaliide ja osalisi, isikuid, kes töötasid suure isamaasõja ajal õhutõrjeobjektidel on 75 495," edastas ministeerium.

Leningradi blokaadi aegse elaniku medali omanikke on jäänud 96 300, alaealisi fašismivange 103 700, täisealisi fašismivange 144, sõjaveteranide leski rohkem kui 240 000, tagalatöötajaid 762 600.

Tervikuna elab Venemaal 1,28 miljonit Teise maailmasõja veterani, nendega võrdsustatud isikut ja nende perekonnaliiget.

Pensionifondi andmetel ulatub nende pension koos lisamaksetega 43 500 rublani (595 euroni), mis on pea viis korda rohkem kui pensionäri elatusmiinimum. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: