Eesti poodides algas alkohoolsete jookide varjamine

Foto: ERR

Alates laupäevast ehk 1. juunist peab alkohol kõikides Eesti kauplustes olema teistest kaupadest eraldi ja seda ei tohi olla näha tänavalt ega ka ülejäänud müügisaalist. Alkoholi väljapaneku piirangute täitmist hakkab kontrollima tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet. Kuidas aga nõudeid täita, otsustab kaupmees ise.

Suured poeketid on oma alkoholiosakonnad juba aegsasti varjanud. Kas kõik kutsuvad pudelid peavad olema täiesti varjatud ostja silma eest ja kuidas seda teha, jääb kaupmehe ning ameti vahel vahel selgeks vaielda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seaduses ja kuskil mujal ei ole sätestatud mingeid juhiseid ja ettekirjutusi, kuidas peab kaupleja oma alkoholi muudest kaupadest eraldama. Selle viisi leiab iga kaupleja ise," tunnistas tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti jurist Birgit Raamat.

Amet hindab, kas see on piisavalt tagatud, ja küsib kauplejalt selgitusi, kui ei ole ameti hinnangul piisavalt tagatud.

Väikestes poodides, kus alkoholile ei saa seina ette ehitada, peab see siiski olema muust kaubast eraldi. Sageli moodustab alkohol väikepoes lõviosa läbimüügist.

Näiteks poeomanik Eduard Tomson ei usu, et pudelisildi nägemine sunnib meelt muutma ostja, kes alkoholi järele ei tulnud. Lähedal asub näiteks kool.

"Lapsed tulevad konkreetselt - kommid, limonaadid, jäätis. Täpselt nii tulevad naisterahvad ka. Ostavad toitu, suitsu. Keegi ei tule nii, et nägin alkoholi, vaja osta ära!" leidis Tomson.

"Aktuaalse kaameraga" rääkinud ostjad suhtuvad erinevalt sellesse, kuivõrd muudatustest kasu on.

"Kiidan heaks. Esiteks - siin käivad lapsed. Neil pole vaja seda näha. Alkoholi ei tohiks üldse näha olla," arvas Ljuba.

"Minu eas on juba välja kujunenud jookide valik, mida ma eelistan. Ma tulengi poodi just nende järele. Kas reklaam on või seda pole, mind ei morjenda," tunnistas aga Leonid.

"Nagunii tullakse ja vaadatakse. Inimesed niikuinii näevad. Ainuke asi, et lapsed ei näe, kes mööda lähevad. Seda enam, et mahlad on samas kõrval," lausus Kristina.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet kontrollib alkoholi eksponeerimist poodides. Esialgu pole eesmärk trahvide tegemine, kuid kaupmehed on teadnud muudatuste juurutamisest jub poolteist aastat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: