Pentagon teatas F-35 varghävitajate hinna odavamaks kauplemisest

USA F-35 hävitaja Ämaris.
USA F-35 hävitaja Ämaris. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

USA kaitseministeerium teatas esmaspäeval, et ta kauples F-35 varghävitajate hinna odavamaks 34 miljardi dollari suuruse tehingu puhul.

Pentagonil ja lennukitootjal Lockheed Martinil on nüüd kokkulepe, mille kohaselt ostab kaitseministeerium esimese partii, 157 lennukit, 8,8 protsenti madalama hinnaga võrreldes eelmiste F-35A partiidega, ütles kaitseministri asetäitja hangete alal Ellen Lord.

Pentagon leppis kokku ka võimaluses osta järgmise kahe aasta jooksul 321 lennukit 15-protsendise hinnaalandusega kõigi mudelite osas, sõnas Lord.

Kui Pentagon kasutab kõik ostuvõimalused ära ja kongress need ka heaks kiidab, ulatub sõjalennukite soetamise koguväärtus 34 miljardi dollarini.

Lordi sõnul on tegemist Pentagoni ajaloo kõige suurema hankega.

F-35A varghävitajad maksaksid 2020. aastal alla 80 miljoni dollari lennuki kohta, seda kavandatust aasta varem.

Eelmise aasta oktoobri seisuga oli Pentagoni andmetel müüdud maailmas 320 F-35 sõjalennukit, neist 245 USA-s.

"See kokkulepe sümboliseerib minu lubadust agressiivselt vähendada F-35 maksumust," sõnas Lord.

1990. aastatel käivitatud F-35 programm on läinud Pentagonile maksma hinnanguliselt ligi 400 miljardit dollarit. Eesmärk on toota lähiaastakümnetel umbes 2500 seda tüüpi lennukit.

Kui lisada ka hooldus, siis on F-35 programmi hinnanguline kogumaksumus selle lõppemiseni 2070. aastal 1,5 triljonit dollarit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: