USA peatas Vene relvaostu tõttu hävitajate F-35 müügi Türgile

{{1554173400000 | amCalendar}}
USA varghävitaja F-35B.
USA varghävitaja F-35B. Autor/allikas: Qian Baihua/SIPA/Scanpix

Ühendriigid teatasid esmaspäeval, et peatavad hävitajate F-35 müügi Ankarale pärast seda, kui Washingtoni NATO liitlane Türgi on lõpule viimas Vene õhutõrje raketisüsteemide S-400 ostu.

"Kuni Türgi ühemõttelise otsuseni loobuda S-400 tarnetest, on Türgi F-35 operatiivvõimega seotud tarned ja tegevused peatatud, kuid meie dialoog selles tähtsas küsimuses Türgiga jätkub," teatas USA kaitseministeeriumi pressiesindaja Charles E. Summers Jr.

"Kui Türgi peaks S-400-d hankima, sattub tema edasine osalemine F-35 programmis ohtu," sõnas ta.

Türgi ja Venemaa vahel sõlmitud raketisüsteemide ostumüügileping on allkirjastatud ja pooled arutavad tarnekuupäeva, ütles Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu eelmisel nädalal. Esimene S-400 õhutõrjesüsteem tarnitakse Türgile juulis.

Türgi plaanib osta 100 F-35 hävitajat ja riigi piloodid on alustanud selle tarvis Ühendriikides väljaõpet. Ühendriikide kaitsetööstusfirma Lockheed Martin on teatanud, et Türgi firmadega F-35 osade ehitamiseks sõlmitud lepingute väärtus peaks kerkima 12 miljardi dollarini.

USA ametnikud muretsevad, et S-400 süsteemid lubaksid Moskval koguda teavet NATO õhujõudude kohta. Muretsetakse ka selle üle, et Vene süsteemid ei ole ühildatavad allianssi omadega.

Alternatiivina Vene süsteemidele on USA pakkunud Türgile oma õhutõrjesüsteemi Patriot. Ankara on öelnud, et Türgil on olemas valmisolek selle tehingu läbiviimiseks.

Pentagon teatas esmaspäeval, et on alustanud teiste võimalike allikate otsimist, kes võiksid asendada Türgit F-35-hävitajate jaoks vajalike osade ehitajana.

"Me kahetseme väga olukorda, millega meie F-35 partnerlus Türgiga silmitsi seisab. Kaitseministeerium astub ettenägelikke samme meie elutähtsasse tehnoloogiasse tehtud jagatud investeeringute kaitseks," sõnas Summers.

Neli USA senaatorit tegid eelmisel nädalal ettepaneku keelata seadusega hävitajate F-35 müük Türgile, kui riik peaks Vene raketisüsteemid ostma.

Üks neljast, demokraadist senaator Chris Van Hollen kiitis Pentagoni otsust programm peatada ja lubas "jätkata tööd senatis, et takistada sellel ohtlikul võimalusel teoks saamast".

USA teade F-35 programmi peatamisest tuleb kaks päeva enne NATO välisministrite kohtumist Washingtonis, millel on alliansi asutamise 70. aastapäeva puhul tavapärasest suurem tähtsus.

USA kaitseminister on kindel Patrioti müümises Türgile

Türgi loobub kindlasti kavast osta Venemaalt raketitõrjesüsteemid S-400 ja soetab selle asemel USA-s valmistatud õhutõrjesüsteemi Patriot, ütles USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan teisipäeval. 

Ühendriigid teatasid esmaspäeval, et peatavad hävitajate F-35 müügi Ankarale.

Kui Ankara kavatseb osta aga USA Patriot-süsteemid, siis F-35 programmiga jätkatakse, ütles Shanahan.

"Mul on olnud mitu vestlust kaitseminister (Hulusi) Akariga ning ma tõesti arvan, et meil õnnestub see situatsioon oma strateegiliste partneritega lahendada," sõnas USA kaitseministri kohusetäitja. 

"Ma olen väga enesekindel Patrioti pakkumise suhtes, mille me oleme Türgile esitanud..." sõnas Shanahan. "Ma eeldan, et me lahendame probleemi, nii et neil on õige kaitsetehnika Patrioti ja (lennukite) F-35 näol."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: