Alaealise diileri kinnipidamine viis Narvas narkogrupi likvideerimiseni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Politseiauto.
Politseiauto. Autor/allikas: PPA

Narva politseinikud jõudsid pärast ülemöödunud suvel 15-aastase marihuaanat käidelnud poisi kinnipidamist edasise uurimise käigus jälile tervele uimastite müügiga tegelenud grupile.

Juuni keskel langetas Viru maakohus otsuse, millega mõistis narkokuriteos süüdi 33-aastase mehe ja tema kaasosalised. Mastaapne kriminaaluurimine sai alguse 2017. aastal, kui politseinikud pidasid Narvas kinni 15-aastase poisi, kes käitles ebaseaduslikult marihuaanat. Raha teenimiseks müüs alaealine narkootikume peamiselt oma eakaaslastele.

Narva politseijaoskonna juhtivuurija Sergei Maslennikovi sõnul jõudsid politseinikud tema tegevusele kiirelt jälile, diilerina tegutses noormees paar kuud.

"Järgmiseks pidime välja selgitama, kes noort narkodiilerit ainega varustas. Uurimise tulemusena jõudsime jälile 21-aastasele varasemalt kriminaalkorras karistamata mehele. 2018. aasta mai lõpus esitasime mehele kahtlustuse narkootiliste ainete käitlemises suures koguses ja raha väljapressimises," sõnas juhtivuurija.

Menetlus võttis aina hoogu juurde ning eelmise aasta 14. novembril astusid Narvas kohtu ette viis noort meest. Kohus mõistis mehed süüdi narkootiliste ainete ebaseaduslikus käitlemises suures koguses. Neile määrati karistuseks vangistus, millest osa tuleb ära kanda reaalselt. Lisaks läks kohtuotsuse alusel konfiskeerimisele vara, mis oli saadud kuritegelikul teel.

"Kuigi nende meeste kuritegelik tegevus oli linnas ära lõpetatud, tähendas see meile alles pool tehtud tööst. Meie eesmärk oli tuvastada ühenduse ninamees, kirjeldas juhtivuurija Sergei Maslennikov.

Jälitustoimingute tulemusel saadud andmed viisid samasse majja, kus elas mees, keda politsei eelnevalt väljapressimises ja narkootikumide käitlemises kahtlustas.

"Saime kinnituse, et mehe naaber, varem kriminaalkorras karistamata 33-aastane mees oli põhifiguur, kes varustas Narvas diilereid peamiselt marihuaanaga," sõnas Maslennikov.

Kokku peeti selles menetlusfaasis kinni seitse meest vanuses 22-33 eluaastat, kes selle aasta juunis said kohtus karistada narkootiliste ainetega seotud kuritegude toimepanemise eest. Ka nendele meestele määras kohus osaliselt reaalse vangistuse ning konfiskeeris kuritegelikul teel saadud vara.

"Kaksteist meest vastutavad nüüd oma tegude eest. Neilt konfiskeeriti riigi kasuks kokku ligi 19 000 eurot sularaha, kuus sõidukit ja mobiiltelefonid. Mis kõige olulisem – vähendasime narkootikumide kättesaadavust alaealistele," võttis Narva juhtivuurija kokku.

Menetlust läbi viinud politseinikud nentisid, et karistuse saanud mehed jõudsid Narvas tegutseda ajavahemikul 2017. aasta suvest kuni selle aasta jaanuarini. Peamiselt käitlesid nad marihuaanat, aga ka kokaiini. Osaliselt tarvitasid ka mehed ise narkootikume. Narkootilisi aineid hoiti kodus või selleks spetsiaalselt üüritud garaažiboksides. Oma tegevust üritasid nad hästi konspireerida ning näiteks kasutasid omavahelises suhtluses varasemalt kokkulepitud tähendusega lauseid. Põhivarustaja üritas narkootikumide liikumisahelat kontrolli all hoida. Ise elas ta pigem tagasihoidlikku elu. Samas nautisid edasimüüjad lühikest aega priiskavat elu.

Möödunud aasta novembris tehtud kohtuotsus on jõustunud. Värske, juunikuu kohtuotsus ei ole veel jõustunud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: