X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Väliskomisjon: Reitelmann sobib ENPA liikmeks

{{1570711740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu väliskomisjon otsustas, et EKRE liige Urmas Reitelmann sobib Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liikmeks.

"Komisjon väga tõsiselt arutas seda küsimust ja me otsustasime esitada kaks otsuse eelnõu. Üks on asendusliikme Vilja Toomasti kohta ja teine on komisjoni ja delegatsiooni liikme Urmas Reitelmanni kohta," ütles ERR-ile väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa (KE).

Eesmaa rääkis, et Reitelmanni osas toimus hääletus, Vilja Toomasti osas leiti aga konsensus. "Napi häälteenamusega võitsid need, kes toetasid Urmas Reitelmanni kandidatuuri," sõnas ta.

Väliskomisjoni hääletustulemus tuli 7:6 koalitsiooni kasuks. Hääletamisel sai kaalukeeleks paari päeva eest maaelukomisjonist väliskomisjoni vangerdatud keskerakondlane Siret Kotka-Repinski, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kotka-Repinski tunnistas, et hääletamine oli raske.

"Mina hääletasin täna raskelt. Pidin...hääletasin nii, nagu ma pidin omal ajal tegema - kui me olime sotsiaaldemokraatidega valitsuses, pidin hääletama rändepakti poolt -, siis ka täna hääletasin selles küsimuses, et Urmas Reitelmann saaks ENPA liikmeks," rääkis Kotka-Repinski.

Ta kinnitas siiski, et keegi ei öelnud, et ta peab Reitelmanni poolt hääletama. "Keegi ei öelnud, et peab tegema, aga poliitika on kompromisside kunst ja on hetki, kus tuleb raskeid otsuseid teha," rääkis ta.

Kotka-Repinski selgitas, et hääletamisotsus oli tema jaoks raske Urmas Reitelmanni väljaütlemiste pärast, mida ta õigeks ei pea.

Kuigi poliitikud mõistavad sõnades hukka Urmas Reitelmanni kunagisi väljaütlemisi, pole keeruline leida tema viimase aasta sotsiaalmeediapostituste seast näiteks poliitikuid, seal hulgas presidenti või ajakirjanikke mõnitavaid postitusi.

Urmas Reitelmanni vastu hääletasid sotsiaaldemokraadid ja reformierakondlased ning parteitu Raimond Kaljulaid.

"See ei ole kindlasti esimene kord, kus Jüri Ratase juhitav Keskerakond on teinud EKRE poliitikutele selliseid järeleandmisi. Ka selliseid järeleandmisi, mis tegelikult neile on ju väga valusad. Kõik saavad aru, et neil oma valijate ees on erakordselt keeruline seda otsust põhjendada," kommenteeris Kaljulaid.

ENPA delegatsiooni koosseis läheb nüüd hääletamisele riigikogu suurde saali.

Eesmaa: Reitelmann lubas järgida Eesti välispoliitilist kurssi

Eesmaa ise hääletas Reitelmanni kandidatuuri poolt. "Ma rääkisin Urmas Reitelmanniga ja ta mulle päris kindlasti kinnitas ja taunis oma kunagisi üle võlli lausungeid. Ma olen seda talle otse öelnud, et need olid poliitikule vastuvõetamatud, ta on sellest teinud omad järeldused. Ja ta on korduvalt kinnitanud ka mulle, et ta kindlasti järgib Eesti välispoliitilist kurssi," lausus Eesmaa.

Eesmaa sõnul hääletas ta Reitelmanni poolt ka seetõttu, et leiab, et talle tuleks anda uus võimalus.

EKRE esitas Reitelmanni ENPA delegatsiooni pärast seda, kui selle senine liige Jaak Madison valiti Euroopa Parlamenti. Reitelmann on varasemalt esinenud solvavate sõnavõttudega pagulaste ja Eestis elavate venelaste suhtes, mistõttu tõsteti küsimus tema sobivusest sellele kohale.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: