Suri esimese inimesena avakosmoses käinud Aleksei Leonov ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Wikimedia Commons

85-aastasena suri Aleksei Leonov, kes käis esimese inimesena 1965. aastal avakosmoses, vahendas Interfax.

"Aleksei Arhipovitš on kahjuks lahkunud," ütles Leonovile lähedane allikas Interfaxile. Viimastel aastatel oli Leonov tõsiselt haige.

Nõukogude Liidu kosmonaut Leonov väljus 18. märtsil 1965. aastal orbiidil kosmoselaevast Voshod 2. Nii sai temast esimene inimene, kes Maad väljaspool komoselaeva imetles.

Leonov oleks pidanud kosmoselaevast väljuma juba "Vostok 11" missiooni käigus, kuid programm lõpetati inimressursside nappuse tõttu. Nõnda juhtus ajalooline sündmus hoopis "Voshod" programmi käigus. Leonovi kosmosekõnd kestis 12 minutit ja üheksa sekundit, mille jooksul harjutas ta mikrogravitatsiooni tingimustes liikumist ja filmis planeeti.

Katse võinuks lõppeda õnnetult, sest Leonovi survestatud kosmoseülikond paisus vaakumis niivõrd palju, et mees ei mahtunud naastes enam läbi õhuluku. Laeva õnnestus siseneda alles skafandri rõhku reguleeriva ventiili avamise järel.

Meest tabas kessoontõbi ja teda kimbutas ka eelnevast füüsilisest pingutusest tulenev ülekuumenemine. Avalikkust toona vahejuhtumist ei teavitatud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: