Kohus ei rahuldanud Varro Vooglaiu hagi ERR-i vastu

ETV2 satiirisaade
ETV2 satiirisaade "Ongi Koik". Autor/allikas: ERR/Liis Sinitamm

Harju maakohus jättis neljapäeval oma otsusega rahuldamata Varro Vooglaiu hagi Eesti Rahvusringhäälingu vastu.

Varro Vooglaid esitas 2018. aasta detsembris hagi ERR-i vastu, milles nõudis teda solvanud ETV2 satiirisaate "Ongi Koik" klipi eemaldamist, avalikku vabandust ja 5000 eurot hüvitist. Saates "Ongi Koik" jõudis möödunud sügisel ekraanile saatelõik, milles öeldi, et Varro Vooglaid on heteromees, kes mõtleb geiseksile kolm korda rohkem kui tavaline homoseksuaal. 

Harju maakohtu hinnangul on tegemist satiirižanris esitatud lausega, mis oma olemuselt vastab ühele olulisele satiirisaate tunnusele - avaliku elu tegelaste karikeerimine ja nende aadressil ironiseerimine.

Kohtu hinnangul ei ole satiirile olemuslikke tunnusjooni ületatud, tegemist ei ole keskmise mõistliku televaataja arusaama järgi hageja (Vooglaiu) suhtes pahatahtliku käitumisega, vaid on sellele vaatajale arusaadavalt satiiri võtmes esitatud lausega, mitte faktiväitega.

Varro Voogaliul on aega 30 päeva esitada apellatsioonkaebus Harju maakohtu otsuse peale.

Vooglaid ütles neljapäeval ERR-ile, et ta ei ole jõudnud kohtuotsusega sisuliselt veel tutvuda ja kuigi ta ei nõustu kohtu seisukohaga, ei kavatse ta otsust edasi kaevata.

"Mul ei ole lõputult huvi protsessida. Eesti õigussüsteem on oma seisukoha selles küsimuses öelnud ja mul on targematki oma eluga teha kui mööda kohtuid joosta. Ei kaeba edasi," ütles Vooglaid.

"Eks siis võtame teadmiseks, et Eesti vabariigis kohus on asunud seisukohale, et kui sa tahad kellegi kohta laimavaid faktiväiteid levitada - väiteid, mis ei vasta tõele, mis kahjustavad tema au ja väärikust -, siis tuleb seda nimetada lihtsalt satiiriks ja huumoriks ja siis sa võid seda vabalt teha nii palju kui sa tahad. Siis võtame teadmiseks, et kellegi kohta väärate faktiväidete levitamise keeld ei kehti Eesti õigussüsteemis, kui seda teha huumori või satiiri loosungi kattevarjus," kommenteeris Vooglaid.

"Loodan, et ERR on uhke oma tegevuse üle, et praktiseeritakse sellist kõrgetasemelist huumorit ja satiiri ja tegutsetakse igati väärikalt, loodetavasti enda parima arusaamise kohaselt," lisas ta.

Varro Vooglaid nõudis 2018. aasta lõpus esitatud hagis teda solvanud ETV2 satiirisaate "Ongi Koik" klipi eemaldamist, avalikku vabandust ja 5000 eurot hüvitist.

Vooglaid ei nõustunud, et saatelõigus visati äraspidisel kombel nalja tema homovastaste vaadete üle ning selgitas kohtule, et sellise väite õigustamiseks peaksid eksisteerima mingisugused avalikud märgid, mis seda tõendaksid.

ERR-i õigusosakonna juhataja Liina Urboja sõnul oli vaidlusaluse lause puhul tegemist mitte faktiväite, vaid satiiriga, kus kasutatakse liialdusi, ebareaalseid situatsioone ja mis peaksid mõistlikule televaatajale näitama, et selles lauses olev olukord on nii absurdne, et see ei saa olla tõsi.

 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: