Fotod ja video: Eesti ajaloo suurim langevarjudessandi harjutus Nurmsis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Õppuse Tractable raames reedel toimunud Eesti ajaloo suurimal langevarjudessandi harjutusel maandusid Järvamaal Nurmsi lennuväljale üle saja Briti ja Eesti langevarjuri, kes lendasid Eestisse otse Ühendkuningriigist.

Hommikul Ühendkuningriigi Brize Nortoni lennuväljalt õhku tõusnud kaks kuningliku õhuväe transportlennukit C-130 Hercules jõudsid pärastlõunal Eesti kohale ja langevarjurid sooritasid hüppe Nurmsi lennuväljale.

Langevarjurid on pärit Ühendkuningriigi 16. õhudessandi brigaadist, nende hulgas oli ka kuus Kaitseliidu langevarjurit, kes saabusid Ühendkuningriiki varem, seal vajaliku koolituse läbisid ning reedel koos brittidega Nurmsis maandusid.

Õhudessandile eelnes Nurmsi lennuväljal liitlaste, Kaitseliidu ja kaitseväe üksuste ühisõppus, mille eesmärgiks oli harjutada õhudessandiala puhastamist ja julgestamist enne langevarjuhüpet ning seejärel kontakti loomine ja edasiste operatsioonide planeerimine saabunud dessantüksusega.

Harjutuse Tractable käigus jõuab Eestisse ligikaudu 200 ühikut tehnikat ning 800 sõdurit, kes vahetavad välja siin paikneva liitlaste lahingugrupi Ühendkuningriigi kontingendi – kuninga husaaride üksuse vahetab välja Eestisse saabuv kuninganna husaaride üksus.

Harjutusel osalevad kaitseväe ja Kaitseliidu üksused lihvivad oma oskusi saabuvaid liitlasi Eestis vastu võtma ja toetama harjutades sellega omavahelist koostööd. Lisaks erinevatele harjutustele on õppuse raames kavas ka langevarjudessant.

Oktoobrist lõpust novembri alguseni toimuv harjutus Tractable viiakse Eesti pinnal läbi esmakordselt. Tavapärasest liitlaste rotatsioonist erineb see harjutus logistilise operatsiooni mahu ja keerukuse poolest. Harjutus tugevdab kõigi osalejate – liitlaste, kaitseväe ja Kaitseliidu üksuste – võimekust kriisiolukorras tegutsemiseks.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: