Luik ja Parly: NATO ei ole paralüseeritud

{{1572352560000 | amCalendar}}

Nii Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly kui ka kaitseminister Jüri Luik avaldasid veendumist, et NATO ei ole paralüseeritud.

Luik ja Eestis visiidil viibiv Parly keskendusid teisipäeval Tallinnas aset leidnud kohtumisel koostööle, seda nii kahepoolselt kui ka rahvusvaheliselt tasemel. Samuti olid ministrite kohtumisel kõne all küberkoostöö, NATO tippkohtumise, Euroopa kaitsekoostöö, Süüria olukorra ning Saheli piirkonnaga seotud küsimused.

Nii Luik kui ka Parly tunnustasid kahe riigi kaitsealast koostööd. Luik märkis, et kahe riigi kaitsekoostöö on väga aktiivne ning see süveneb veelgi. 

"Eesti jaoks on oluline, et prantslaste panus meie piirkonna julgeolekusse oleks järjepidev ja mitmekülgne. Nii brittidega kui ka prantslastega vaatame, kuidas erinevad võimeelemendid saaksid NATO kohalolekut siin veelgi tugevdada," ütles Luik kaitseministeeriumi vahendusel .

 Parly sõnus teavad liitlased, et nad saavad loota Prantsusmaa toetusele ning Prantsusmaa teab, et saab vajadusel omakorda toetuda liitlastele. Ta märkis, et Eesti ja Prantsusmaa kaitseväelaste koostöö Tapal aitab neil paremini hakkama saada operatsioonil Malis. 

Parly sõnas, et Prantsusmaa osaleb Tapal teenivas liitlasüksuses taas 2021. aastal ning tuleval aastal osaleb Prantsusmaa juba kaheksandat korda Balti õhuturbemissioonil.

Nii Parly kui ka Luik avaldasid veendumust, et NATO ei ole paralüseeritud. Parly sõnul on küll olnud katseid alliansi tegevust blokeerida ning ka edaspidi tuleb teha kõik vajalik selleks, et sellist tegevust takistada. ka Luik kinnitas, et  NATO ei ole paralüseeritud ning vastupidist tõestab kasvõi käimasolev õppus Tractable.

Keskpäeval kohtusid kaitseministrid Tapal teeniva Prantsuse üksusega ja said ülevaate nende teenistusest.

Pärastlõunal kohtus Prantsuse relvajõude minister president Kersti Kaljulaidiga ja teeb õhtul Tallinnas algaval julgeolekukonverentsil ABCD avaettekande.

Eestit seob Prantsusmaaga 25 aasta pikkune kaitsekoostöö, mõlema riigi üksused on õlg-õla kõrval teeninud Kesk-Aafrika Vabariigis ja Malis. Sel aastal panustab Prantsusmaa Tapal teenivasse NATO lahingugruppi ning teeb seda ka 2021. aastal. Samuti osalevad Prantsusmaa hävitajad regulaarselt NATO Balti riikide õhuturbemissioonil.

 

Kaljulaid arutas Prantsusmaa kaitseministriga julgeolekuolukorda maailmas 

President Kersti Kaljulaid kohtus Eestis visiidil oleva Prantsusmaa kaitseministri Florence Parly'ga, kellega rääkis julgeolekuolukorrast Euroopas ja Aafrikas ning Eesti ja Prantsusmaa tihedast kaitsekoostööst, teatas presidendi kantselei.

Riigipea tänas Prantsusmaad panuse eest Eestis paiknevasse NATO lahingugruppi ning Balti riikide õhuturbesse.

Samuti arutati kohtumisel Venemaa, Ukraina ja Aafrikaga seotud arenguid, Euroopa Liidu kaitsekoostöö tulevikku ning koostööd operatsioonil Bartkhane Malis.

Prantsuse kaitseminister Parly president Kaljulaidi juures. Autor/allikas: Mattias Tammet/Presidendi kantselei

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: