Kaasava eelarve esimene tühikäik: Tartu möödunud aasta võiduideed teoks ei saa ({{commentsTotal}})

Genialistide Klubi vana hoone krohvikihi all peidab end tegelikult Tartu vanim puitmaja.
Genialistide Klubi vana hoone krohvikihi all peidab end tegelikult Tartu vanim puitmaja. Autor/allikas: PM/ Scanpix

Neljandat aastat linlasi kaasava eelarve ideed rakendav Tartu jätab eelmise aasta võiduidee teostamata, sest tasuvusuuring ei soosi seda. Samal ajal on käimas uue kaasava eelarve hääletamine.

Mujal maailmas on linnarahva kaasamine eelarve koostamisse juba veerand sajandit vana idee. Tartust sai 2013. aastal esimene linn Eestis, kus kaasava eelarve põhimõtet kasutama hakati - linased saavad hääletada, mille heaks üht protsenti investeeringute eelarvest kasutada saab.

"Eelarvet tehes inimesed näevad, kuidas linna juhitakse ehk kuidas eelarve kujuneb," selgitas linnapea Urmas Klaas ERR-i raadiouudistele.

Linn valib esitatud ideedest lõppvooru välja 25, millest linlased omakorda valivad välja kaks - need peaksid siis aasta jooksul teoks saama.

Kevadel laekus tähtajaks 87 ideed, mida asusid sõeluma eksperdid, kes lähtusid sellest, millised ideed on teostatamatud ja millised linnavalitsuses niikuinii juba teostamisel - sellised ideed jäeti eos kõrvale. Järele jäi 42 ideed.

Juunikuus arutati ideid nii nende autorite kui ka ekspertidega, et ideedest ja nende mõjust paremat ülevaadet saada. Seejärel hindasid ettepanekuid nii nende autorid ise kui ka eksperdid ning viimasele sõelale jäi sedasi 25 ideed.

Just ekspertide kaasamine on muutnud küsitavaks kaasava eelarve linlaste kaasatavuse. Näiteks 2014. aastal tõi tartlane Ahto Külvet välja, et kui 21 eksperdist 18 töötab otseselt Tartu linna alluvuses, siis kas linlase hääl ikka pääseb piisavalt mõjule. Linn peab sellist filtreerimist aga vajalikuks, sest muidu võivad lõppvooru jõuda ka teostamatud ideed.

Kui 2013. ja 2014. aasta kaasava eelarve projektid on teoks saanud, siis möödunud aasta võidutööde kohta seda öelda ei saa. Nii jääb aastavahetuseks valmimata Heino Elleri nim. muusikakooli amfiteater, samuti on topanud Tartusse plaanitud linnahalli rajamine. Tähtaegselt ehk selle aasta lõpuks valmib üksnes Tartu Arena eskiislahendus, sest idee on jäänud tasuvusuuringu taha toppama. Nimelt toimub Tartus aastas umbes 20 suurüritust, mistõttu ei peeta linnahalli ehitust rentaabliks ja linnapea Urmas Klaasi kinnitusel seda lähiajal kindlasti ehitama ei hakata.

Toimetaja: Merilin PärliMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema