Kaasava eelarve esimene tühikäik: Tartu möödunud aasta võiduideed teoks ei saa ({{commentsTotal}})

Genialistide Klubi vana hoone krohvikihi all peidab end tegelikult Tartu vanim puitmaja. Autor: PM/ Scanpix

Neljandat aastat linlasi kaasava eelarve ideed rakendav Tartu jätab eelmise aasta võiduidee teostamata, sest tasuvusuuring ei soosi seda. Samal ajal on käimas uue kaasava eelarve hääletamine.

Mujal maailmas on linnarahva kaasamine eelarve koostamisse juba veerand sajandit vana idee. Tartust sai 2013. aastal esimene linn Eestis, kus kaasava eelarve põhimõtet kasutama hakati - linased saavad hääletada, mille heaks üht protsenti investeeringute eelarvest kasutada saab.

"Eelarvet tehes inimesed näevad, kuidas linna juhitakse ehk kuidas eelarve kujuneb," selgitas linnapea Urmas Klaas ERR-i raadiouudistele.

Linn valib esitatud ideedest lõppvooru välja 25, millest linlased omakorda valivad välja kaks - need peaksid siis aasta jooksul teoks saama.

Kevadel laekus tähtajaks 87 ideed, mida asusid sõeluma eksperdid, kes lähtusid sellest, millised ideed on teostatamatud ja millised linnavalitsuses niikuinii juba teostamisel - sellised ideed jäeti eos kõrvale. Järele jäi 42 ideed.

Juunikuus arutati ideid nii nende autorite kui ka ekspertidega, et ideedest ja nende mõjust paremat ülevaadet saada. Seejärel hindasid ettepanekuid nii nende autorid ise kui ka eksperdid ning viimasele sõelale jäi sedasi 25 ideed.

Just ekspertide kaasamine on muutnud küsitavaks kaasava eelarve linlaste kaasatavuse. Näiteks 2014. aastal tõi tartlane Ahto Külvet välja, et kui 21 eksperdist 18 töötab otseselt Tartu linna alluvuses, siis kas linlase hääl ikka pääseb piisavalt mõjule. Linn peab sellist filtreerimist aga vajalikuks, sest muidu võivad lõppvooru jõuda ka teostamatud ideed.

Kui 2013. ja 2014. aasta kaasava eelarve projektid on teoks saanud, siis möödunud aasta võidutööde kohta seda öelda ei saa. Nii jääb aastavahetuseks valmimata Heino Elleri nim. muusikakooli amfiteater, samuti on topanud Tartusse plaanitud linnahalli rajamine. Tähtaegselt ehk selle aasta lõpuks valmib üksnes Tartu Arena eskiislahendus, sest idee on jäänud tasuvusuuringu taha toppama. Nimelt toimub Tartus aastas umbes 20 suurüritust, mistõttu ei peeta linnahalli ehitust rentaabliks ja linnapea Urmas Klaasi kinnitusel seda lähiajal kindlasti ehitama ei hakata.

Toimetaja: Merilin PärliFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.