Taavi Aas kinnitas, et tahab saada Tallinna linnapeaks ({{commentsTotal}})

Järgmiseks nädalaks on Taavi Aas täpselt kaks aastat kohatäitjana juhtinud Tallinna linna ja asjad on sujunud osade arvates paremini kui Edgar Savisaare ajal. Intervjuus "Pealtnägijale" ütles Aas esimest korda selgelt välja, et soovib saada sügiseste kohalike valimiste järel Tallinna linnapea kohta.

Taavi Aas asus juhtima Tallinna linna pärast Edgar Savisaare haigestumist ja kriminaaluurimise alla minekut. Oma eelkäijast kardinaalselt erineva profiili tõttu on ta teeninud hüüdnime "nähtamatu linnapea" ja "linna direktor", vahendas "Pealtnägija".

Aas töötab jätkuvalt kabinetis, kus oli 12 aastat abilinnapeana. Savisaare kabinet seisab pärast 2015. aasta sündmusi tühi ja põhiliselt uudistavad seda ajakirjanikud.

Vastates küsimusele, kas Savisaar naaseb veel enda kabinetti, ütles Aas, et enam ta sellesse väga ei usu.

Esimene šokk oli Savisaare järsk haigestumine. Vaevalt oli ta aga jalule saanud, kui 22. septembril 2015 esitati talle ja hulgale ärimeestele kahtlustus korruptsioonis ning otsiti läbi Savisaare kodu ja töökoht, sealhulgas linnavalitsus.

Ehkki uurimisest on lekkinud meediasse mahlakaid materjale, kinnitab Savisaar tänini, et kõik süüdistused on alusetud. Tallinna TV toodetud teos "Savisaare protsess" rõhutas samuti poliitilise tellimustöö juhtmotiivi. Savisaar on seoses uurimisega ka öelnud, et ütleb Eestist kui õigusriigist lahti.

"Eesti on kindlasti õigusriik. Ma ei ole selles mõttes nõus, et Eesti ei ole õigusriik. Ma saan aru, et teatud organid peavad ka jõuliselt käituma, aga... . Ma ei saa kedagi süüdistada, ma olen kõikidele aktidele alla kirjutanud, et kõik oli hästi, aga mul endal ja tagantjärele, kui ma olen juristidega rääkinud, siis ma tean, et kõik päris nii ei olnud nagu oleks pidanud olema," kommenteeris Taavi Aas.

Kui Savisaarel on oma protsess, Mihhail Kõlvartil taek-won-do ja vene koolid, Arvo Sarapuul reklaam ja äriseosed, siis selle foonil on tähelepanuväärne, et Aasa kohta pole hoolimata pikast karjäärist võimu juures meedia hambusse jäänud õieti ükski teema peale vuntside.

"Eks see on inimeste otsustada, kuidas kellegi peale vaatavad, aga veel kord, võib-olla selle põhjus on tõesti see, et kui üldse mõelda kohaliku omavalitsuse peale, selle juhtimise peale, siis tegelikult see ei olegi nii poliitiline protsess. Edgar Savisaar, loomulikult, suure poliitikuna ta mängis seda poliitiliseks, aga selle sisu on tegelikult oluliselt vähem poliitiline kui teinekord tundub," arutles Aas.

Opositsioonipoliitikud ütlevad, et kuigi Taavi Aasa juhtimisel on väliselt avatust rohkem, siis tegelikult kuulatakse opositsiooni varasemast veel vähem ja naerdakse nende tegevust veel rohkem välja.

"Mida opositsioon muud öelda saab, kui et elu on raske ja linnavõim on üks kuri ja paha. Ma arvan, et pigem on ikkagi nii, et uue põlvkonna keskerakondlased kuulavad oluliselt rohkem ja ma arvan, et see uue põlvkonna tonaalsus on ikka hoopis teine, mis oli siiani," rääkis Aas, kes ennast peab pigem uue põlvkonna keskerakondlaseks.

Ideid kogutakse küsitlusega

Aas peab oma suurimaks töövõiduks tasuta ühistransporti, mida ta küll ise välja ei mõelnud, kuid mille tema ajutrust ellu viis. Ta kaitseb kiivalt Tallinna Televisiooni, Ühistupanka ja nii nagu Edgar Savisaar omal ajal kogus linna rahaga rahvaküsitlusega ideid, mida pärast valimisi ellu viia, teeb seda nüüd ka Aas.

Programm "Positiivne Tallinn" on vastaste sõnul rahva rahaga tehtav ideekorje Keskerakonna valimisprogrammi.

"Ma ei ütleks, et see on Keskerakonnale ideekorje. Me just eile vastasime volikogus, et ka möödunud valimistel oli Keskerakonnal oma platvorm olemas. Selles samas platvormis ei olnud sees seda "Positiivse Tallinna" programmi, see programm oli paralleelselt," rääkis Aas, tunnistades, et selle programmiga kogutud ideid valimisprogrammis kasutati.

"Tegelikult on niimoodi, et ma arvan, et kõik erakonnad, ükskõik, kuidas nad sellesse positiivsesse programmi suhtuvad, kasutavad valijatega kohtudes neid ideid, kuna see materjal on avalik," arvas Aas. Ta lisas, et inimeste antud vastused köidetakse kokku ning see dokument tehakse avalikuks.

"See on avalik dokument, mis on kasutada kõigile. Seal ei ole pitserit peal, et seda tohib teha ainult Keskerakond," ütles ta.

Aas tahab linnapeaks

Keskerakonnal tuleb otsustada, keda toetada erakonna Tallinna linnapea kandidaadina sügisestel kohalikel valimistel.

Valikus on näiteks Mihhail Kõlvart, kes tooks ilmselt üle 10 000 hääle peamiselt venekeelsetelt valijatelt, aga on eestikeelse valija jaoks vastuoluline tegelane.

Seni pole Aas isiklikult kunagi olnud häältemagnet. Näiteks viimastel kohalikel valimistel sai ta Pirita piirkonnas vaid pisut üle 200 hääle.

Seega on Aas ja Kõlvart nii kolleegid kui ka konkurendid.

Aasa sõnul on inimlikult tal kahju, et Edgar Savisaare karjäär sel viisil lõpu poole jõuab. "Loomulikult, puhtinimlikult on kahju, et see kõik on niimoodi lõppenud, sest tegemist on väga suure mehega, kes on teinud Eestis väga suuri tegusid ja et see nüüd niimoodi sinna lõpupoole kisub, et mäletatakse hiljem ainult seda, kuidas kõik lõppes. Kahtlemata, ma arvan, et Edgar Savisaar ei vääri seda tegelikult, see kõik oleks pidanud teistmoodi lõppema," rääkis ta.

Aas märkis, et see, kes on Keskerakonna Tallinna linnapea kandidaat, pole tema otsustada.

"Sellega on niimoodi, et ma olen varasemalt öelnud intervjuudes, et ma ei taha. Nüüd, kui tagasi vaadata, siis olen selles ametis kohusetäitjana olnud varsti kaks aastat. Ma olen sellega harjunud ja mis kõige parem, ma olen harjunud meie meeskonnaga ja selle meeskonna eesotsas tahaks linnajuht olla," rääkis Aas, vastates jaatavalt "Pealtnägija" küsimusele, kas ta tahab olla Tallinna linnapea.

"Me oleme Mihhail Kõlvartiga selles osas kokku leppinud, et ükskõik kumb meist saab valituks, igal juhul jätkame koostööd," lisas ta.

Tegemist on esimese korraga kui Aas end avalikult kandidaadiks seab ja on valmis selle nimel tegema rohkem kampaaniat, lõikama läbi rohkem avamislinte ja vajadusel oma tagasihoidlikku olekut muutma nii nagu valijad seda soovivad.

See, kas Aas pannakse linnapeaks pürgima, selgub ilmselt lähinädalatel.

Vaata pikemat intervjuud Taavi Aasaga allolevast videost:

Toimetaja: Merili Nael"Vehkleja""Vehkleja"
"Vehkleja" jõuab USA kinolevisse

2015. aastal linastunud Eesti-Soome koostööfilm "Vehkleja" jõuab juulist USA kinolevisse.

Gumbet, Tyrgi.Gumbet, Tyrgi.
Türgit ja Kreeka saari raputanud maavärinas hukkus vähemalt kaks inimest

Türgi edelaosa rannikupiirkonda ja lähedalasuvaid Kreeka saari raputas neljapäeval maavärin magnituudiga 6,7, milles jättis elu vähemalt kaks inimest, teatasid kohalikud võimuesindajad ja meedia.

Uuendatud: 14:58 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

FC Flora - FC LevadiaFC Flora - FC Levadia
TÄNA OTSE | A. Le Coq Arenal kohtuvad Levadia ja Trans

Täna algusega kell 19.25 algab ETV2 vahendusel jalgpalli Premium liiga mäng Tallinna Levadia - Narva Trans. Kohtumist kommenteerivad Tarmo Tiisler ja Jan Harend, stuudios on Alvar Tiisler.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Kaustik nimedega.Kaustik nimedega.
"Tegusa Tallinna" koosolekul oli kaustik võimalike nimekirja liikmetega

ERR-i fotograaf sai pildile Urmas Sõõrumaa, Jüri Mõisa ja Mart Luige valimisliidu koosolekul laua peal olnud kaustiku, kuhu oli kirja pandud hulk nimesid.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema