Riigikogus läks Reitelmanni kandidatuur ENPA delegatsiooni liikmeks läbi

{{1573550940000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu võttis teisipäeval pärast pikka arutelu vastu otsuse, millega Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni liige Urmas Reitelmann nimetati Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liikmeks.

Otsuse poolt hääletas 52 riigikogu liiget, vastu oli 44. Vastuhääled andsid sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond ja Isamaa fraktsiooni saadik Viktoria Ladõnskaja-Kubits. Isamaa saadik Mihhail Lotman jäi erapooletuks, hääletamata jätsid Maria Jufereva-Skuratovski ja Mihhail Stalnuhhin Keskerakonnast.

Reitelmann on varasemalt esinenud solvavate sõnavõttudega pagulaste ja Eestis elavate venelaste suhtes, mistõttu tõsteti küsimus tema sobivusest sellele kohale. Reitelmann on öelnud, et on sõnavõttude pärast vabandust palunud.

"Ma tahtsin väga uskuda, et Keskerakonna ja Isamaa poliitikud lihtsalt ei saa toetada meie venekeelseid kaasmaalasi parasiitideks ja teiste rahvuste esindajaid veel palju hullemini nimetanud poliitiku lähetamist ENPAsse, nõudma Venemaalt inimõiguste austamist. Iga mõtlev inimene saab aru, et see on absurdne otsus," ütles riigikogus sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid.

Reformierakonna saadik Marko Mihkelson ütles, et poliitiku sõna on jõud mitte ainult sisepoliitikas, vaid mõjutab esmapilgul märkamatult sedagi, kuidas Eestit rahvusvaheliselt tuntakse.

"Seepärast on aru saada, miks ei sobitu kuidagi Eesti harjumuspärasesse rahvusvahelisse ega ühegi teise sidusust taotleva avatud ühiskonna kuvandisse sellised terminid – ma vabandan juba ette, aga tsiteerin neid –nagu "kolmsada tuhat parasiteerivat tibla", "mugavusprussakad", "saast", "inimrämps", "sotsinärakas", "kommunistist joodik", riigipea nimetamine sitatorniks, kakanaljad ja palju muudki," sõnas Mihkelson.

Enne hääletus käis viimasena kõnepuldis Reitelmann ise ja teatas oma kriitikutele: "Ma tahaksin esmalt enda poolt meelde tuletada teile, head kolleegid, et kui keegi tunneb, et ta on saanud rängalt solvatud või on sattunud rassistliku rünnaku ohvriks, siis kõik ausad inimesed, nagu me ka lähiminevikust teame, lähevad politseisse ja kirjutavad sellekohase avalduse."

EKRE esitas Reitelmanni ENPA delegatsiooni liikme kandidaadiks pärast seda, kui selle senine liige Jaak Madison valiti Euroopa Parlamenti.

Eesti ENPA delegatsioon on kuueliikmeline, delegatsiooni esimees on Maria Jufereva-Skuratovski Keskerakonnast, liikmeteks Eerik-Niiles Kross Reformierakonnast ja Urmas Reitelmann EKRE-st. Asendusliikmetena on delegatsioonis sotsiaaldemokraat Indrek Saar, Raivo Tamm Isamaast ja Vilja Toomast Reformierakonnast.

Kõik nad saavad ENPA- töös osaleda, kuid hääletustel on Eestil kolm häält.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: