Trump: Hiina ei ole teinud kaubanduskõnelustel piisavalt järeleandmisi

{{1574305080000 | amCalendar}}
Donad Trump ja Apple'i juht Tim Cook Apple'i arvuteid valmistavas Flextronicsi tehases Austinis.
Donad Trump ja Apple'i juht Tim Cook Apple'i arvuteid valmistavas Flextronicsi tehases Austinis. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et Peking ei ole teinud kaubanduskõnelustel piisavalt järeleandmisi.

"Ma võin öelda teile seda. Hiina tahab kaubandusleppe sõlmimist palju enam kui mina," ütles Trump ajakirjanikele ringkäigul tehases, mis toodab arvuteid Apple'ile. "Ma ei arva, et nad on jõudnud tasemele, mida mina tahan."

Wall Street liikus kolmapäeval rekordilistelt kõrgustelt hoogsalt miinusesse seoses investorite pessimismiga kaubandusvaidluse lõppemise osas.

Trump teatas 11. oktoobril "esimese etapi" kokkuleppest USA kaebuste lahendamisel Hiina kaubandus- ja valuutapraktika osas. Kuid enam kui kuu ega hiljem ei näi osapooled olevat grammigi lähemal ükskõik millise lepingu lõpliku teksti sõnastamisele.

Hiina on nõudnud olemasolevate tariifide tagasivõtmist, millega Trump aga pole nõus. Ameerika ametiisikud omalt poolt soovivad USA põllumajandustoodete ulatuslikku ostmist, mis ei pruugi olla vastuvõetav aga Pekingile.

Trump ütles, et uurib Apple'i võimalikku vabastamist Hiina tariifidest, kuid lisas, et see võib olla ebaõiglane Samsungi suhtes, arvestades USA vabakaubanduslepet Lõuna-Koreaga.

"Me peame kohtlema Apple'i kuigivõrd samasugustel alustel, nagu me kohtleme Samsungi," märkis president.

Hiina võime on vihastanud ka USA seadusandjate sel nädalal vastu võetud seadus inimõiguste kaitseks Hongkongis.

USA-Hiina kaubandusmured viisid Wall Streetil aktsiad langusse

USA tähtsamad aktsiaindeksid liikusid kolmapäeval miinusesse seoses investorite murega, et Ühendriigid ja Hiina ei jõua kaubanduskokkuleppeni enne järgmist aastat. 

Kõige rängemini mõjutas see tehnoloogiasektorit. 

Laiapõhjaline S&P 500 langes 11,72 punkti ehk 0,4 protsendi võrra, lõpetades kauplemispäeva tasemel 3108,46 punkti.

Tööstusindeks Dow Jones kukkus 112,93 punkti ehk 0,4 protsenti 27 821,09 punktini ja tehnoloogiaindeks Nasdaq 43,93 ehk 0,5 protsenti 8526,73 punktini.

Väikeettevõtete indeks Russell 2000 langes 6,68 punkti ehk 0,4 protsenti tasemele 1591,61 punkti.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: