Trump allkirjastas Hongkongi meeleavaldajaid toetavad seadused

{{1574909760000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

USA president Donald Trump allkirjastas kolmapäeval kaks seadust, mis toetavad inimõigusi ja demokraatiameelseid aktiviste Hongkongis. Hiina reageeris terava avaldusega.

Trump allkirjastas seadused, mis võeti esindajatekojas ja senatis vastu praktiliselt ühehäälselt, kuigi avaldas muret, et see samm võib muuta keerulisemaks jõupingutused saavutada Hiinaga kaubanduslepe.

"Ma allkirjastasin need seadused austusest Hiina presidendi Xi (Jingpingi) ja Hongkongi rahva vastu," ütles Trump avalduses. "Need jõustati lootuses, et Hiina ja Hongkongi liidrid ja esindajad suudavad oma erimeelsused sõbralikult lahendada, mis viib pikaajalisele rahule ja õitsengule kõigi jaoks."

Esindajatekoda ja senat kiitsid seadused heaks eelmisel nädalal pärast kuid kestnud rahutusi selles Hiina erihalduspiirkonnas.

Hongkongi inimõiguste ja demokraatia seadus näeb ette sanktsioonide kehtestamist Hiina ja Hongkongi ametnikele, kes rikuvad inimõigusi. Samuti nõuab see, et USA president peab iga-aastaselt hindama Hongkongile antud soosivat kaubandusstaatust ja selle tühistama juhul, kui erihalduspiirkonna vabadusi piiratakse.

Teise seadusega keelatakse pisargaasi, kummikuulide, veekahurite, taserite ja muu sellelaadse julgeolekujõudude poolt kasutatava varustuse müük Hongkongi võimudele.

Trump väitis reedel, et ilma temata oleks Hiina sõjavägi Hongkongi 14 minutiga maatasa teinud.

Trumpi sõnul ei saatnud Hiina president sõdureid demokraatiameelset protesti vaigistama vaid sel põhjusel, et ta palus seda mitte teha.

Hiina ähvardas USA-d karmide vastumeetmetega

Hiina hoiatas neljapäeval, et on valmis rakendama karme vastumeetmeid USA-le pärast seda, kui president Donald Trump allkirjastas kaks seadust, mis toetavad Hongkongi demokraatiameelseid protestijaid.

"Selle (sammu) olemus on äärmiselt jälestusväärne ja kätkeb endas absoluutselt süngeid kavatsusi," ütles Hiina välisministeerium avalduses, kuid ei täpsustanud, milliseid meetmeid Peking võib rakendada.

Hongkongi valitsus väljendas neljapäeval äärmist kahetsust USA presidendi Donald Trumpi otsuse üle. "Need kaks seadust on ilmne sekkumine Hongkongi siseasjadesse," ütles Hongkongi valitsuse ametnik avalduses, hoiatades, et see samm "saadab protestijatele vale sõnumi".

Hiina kutsus välja USA saadiku ja nõudis seaduste mittejõustamist

Hiina välisministeerium kutsus neljapäeval välja USA suursaadiku, ärgitades Washingtoni hoiduma Hongkongi protestiliikumist toetavate seaduste rakendamisest, et vältida edasist kahju kahe riigi suhetele. 

Hiina asevälisminister Le Yucheng esitas Ühendriikide saadikule Terry Branstadile tugeva protesti ja nõudis, et USA parandaks oma eksimused ja muudaks kurssi, teatas Hiina välisministeerium avalduses. 

Seaduste jõustamist "alasti hegemooniliseks aktiks" ja rahvusvahelise õiguse tõsiseks rikkumiseks nimetanud Le ärgitas Ühendriike ka hoiduma seaduse rakendamisest ja otsekohe lõpetama sekkumise Hongkongi asjadesse ja Hiina siseasjadesse, et vältida edasist kahju Hiina-USA suhetele ja kahepoolsele koostööle tähtsates valdkondades. 

Hiina erihalduspiirkonnas algasid meeleavaldused juunis inimeste Mandri-Hiinale väljaandmist lubanud eelnõu vastu, mille kohalikud võimud on protestide survel nüüdseks tagasi võtnud. Meeleavaldused kasvasid aga kiiresti üle laiemaks liikumiseks piirkonnale 50 aastaks tagatud õiguste ja vabaduste piiramise vastu.  

Meeleavaldustele annab hoogu viha Mandri-Hiina sammude pärast piirata Hongkongi vabadusi, mis tagati piirkonnale, kui Ühendkuningriik 1997. aastal oma endise valduse Pekingile üle andis. Protestijad nõuavad, et neil oleks täielik vabadus oma liidrite valimisel. Mandri-Hiina on aga ähvardanud julgeolekumeetmeid Hongkongis karmistada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: