Hongkongi kohalike valimiste valimisaktiivsus purustas rekordi

{{1574570520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Rahutustest räsitud Hongkongi kohalikel valimistel käis hääletamas üle 70 protsendi valijatest, kes purustasid eelmise osalusrekordi pea 25 protsendiga, teatas linna valimiskomisjon kohaliku aja järgi esmaspäeva varahommikul.

Hongkongis toimusid pühapäeval kohalikud valimised, millega demokraatia eest võitlejad loodavad saata sõnumi piirkonna Pekingi-meelsele valitsusele.

Linna 4,13 miljonist valijast andis hääle 2,94 miljonit. See umbes 71-protsendine osalus purustas eelmise rekordi 47 protsenti, mis pärines aastast 2015.

Valimised viidi läbi 18 Hongkongi ringkonnas ja valitakse 452 linnavolinikku.

Harilikult on aktiivsus kohalikel valimistel madal, kuid pühapäeval moodustusid juba varahommikul jaoskondade uste taha pika järjekorrad.

Valimiskomisjoni teatel käis esimese viie tunni jooksul hääletamas 31 protsenti registreeritud valijaist. Nelja aasta eest oli samaks ajaks valimas käinud vaid 14,5 protsenti inimestest.

Viis kuud kestnud meeleavaldused on andnud valimistele sümboolse tähenduse. Opositsiooni tugev tulemus näitaks, et rahvast toetab demokraatiameelset liikumist hoolimata sellest, et protestid on hakanud muutuma vägivaldseks.

Hongkonglase Christina Li sõnul on tähtis, et vanemad inimesed näitaksid, et nad toetavad noori, kes on protestide esirinnas.

"Võibolla ei saagi noored enam nautida õigusi, mis meil praegu on," ütles ta valimisjaoskonna järjekorras seistes.

Seekord oli registreeritud 400 000 uut valijat, mida demokraatialeer peab positiivseks muutuseks.

Politsei pani jaoskondadesse ja linnatänavatele välja tugevad jõud.

Pühapäevaste valimiste eel ei olnud suuremaid meeleavaldusi ega kokkupõrkeid politsei ja protestijate vahel, mis on ligi kuus kuud kestnud poliitiliste rahutuste jooksul harukordne.

Kohalikud valimised ei ole Hongkongi elanikke varem kuigivõrd erutanud, harilikult on kandidaatide enamiku moodustanud Pekingi-meelse valitsuse toetajad ning volikogu ise tegeleb pigem olmeprobleemide lahendamisega.

Nüüd aga tahavad demokraatiameelsed kandidaadid saata sõnumit Hongkongi liidrile Carrie Lamile ja tema Pekingi-meelsele valitsusele, kes on keeldunud nende nõudeid täitmast.

Erinevalt kohalikest volikogudest valitakse Hongkongi kui Hiina erihalduspiirkonna 70-kohaline seadusandlik kogu vaid osaliselt otse, 40 kohta selles on Pekingile lojaalsete esindajate käes.

Pühapäevased valimised ei ole pelgalt sümboolsed. Järgmise aasta seadusandliku kogu valimistel tuleb osa kandidaate linnavolikogudest ning need annavad ka 117 liiget 1200-liikmelisse valimiskogusse, mis valib linna tegevjuhi, kelleks praegu on Carrie Lam.

Hiina riigimeedia kutsus hongkonglasi hääletama vägivalla lõpu poolt

Hiina riigimeedia kutsus pühapäeval Hongkongi elanikke hääletama kohalikel valimistel vägivalla lõpetamise poolt.

Hiina riigimeedia kannustas valijaid toetama Pekingi-meelseid jõude, et "teha lõpp sotsiaalsele kaosele", kuid suur osalus tõotab tuua kasu pigem demokraatialiikumisele. 

Pekingi-meelne Global Times esitas Twitteris valijatele küsimuse: "Mille te valiksite? Kas rahuliku ja jõuka või vägivaldse ja tsiviliseerimatu linna?"

"Valik on sinu," kuulutas leht, "anna hääl vägivalla lõpetamiseks."

Beijing Newsi juhtkirjas öeldakse, et valijad saavad võimaluse "lõpetada oma kätega Hongkongi sotsiaalne kaos ja vägivald ning taastada ühiskondlik kord".

Üks intervjueeritav ütles riigiringhäälingule CGTN, et valimisaktiivsus on nii suur, sest inimesed soovivad rahutuste lõppemist.

China Daily kommentaaris kutsuti Hongkongi elanikke "häält andes oma kodu päästma".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: