Patarei kommunismiohvrite muuseum hakkab Sõõrumaa firma rentnikuks

Patarei merekindlusesse Eesti Mälu Instituudi rajatava muuseumi ruumide eest hakkab riik eelkokkulepete kohaselt tulevikus tasuma renti Urmas Sõõrumaa firmale.

"4500 ruutmeetri suurusest pinnast moodustatakse korteriomand, mille
rendib Riigi Kinnisvara AS (RKAS) või volitatud asutus," ütles ERR-ile sihtasutuse
Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht Sergei Metlev.

Rendisumma kokkulepe sünnib justiitsministeeriumi osalusel, kes on antud küsimuses riigi-poolne esindaja.

Praegu on Eesti Mälu Instituudi kasutuses Patareis 1000 ruutmeetrit, mida renditakse RKAS-ilt.

Metlev ütles, et tulevase kommunismiohvrite mälestusmuuseumi väljapaneku ja muu sisustamise kulud katab Eesti Mälu Instituut oma vahenditest, kuid omanikul on kohustus esmalt hoone korda teha.

RKAS-I korraldatud Patarei merekindluse enampakkumisel osales vaid Sõõrumaa ettevõte Nikolai Esimene OÜ. Sõõrumaa on öelnud, et maksis 4,5 miljoni euro suurusest alghinnast pisut enam. Tehingus oli ostjale pandud kohustus eraldada pind Eesti Mälu Instituudile.

"Tunneme siirast heameelt, et Patarei ostuks on soovi avaldanud Urmas
Sõõrumaale kuuluv ettevõte. Usun, et leiame vastastikuse mõistmise meie
ajaloolise pärandi säilitamisel ja väärikal eksponeerimisel külastajatele üle maailma. Ootame lootusrikkalt müügiprotsessi lõppu, et arendaja tulevastes plaanides täpsemalt selgust saada," ütles instituudi juhatuse liige Meelis Maripuu.

Kuni Patarei kompleksis algavad ehitustööd, on Eesti Mälu Instituut hoone ida poolses tiivas avanud ajutise näituseala "Kommunism on vangla", mida möödunud suvehooajal külastas üle 36 000 inimese. Näituseala taasavatakse pärast talvist pausi järgmise aasta mai alguses.

Rahvusvaheline muuseum on kavandatud Patarei kompleksi idapoolsesse ossa, kus autentsel kujul säilitatakse endised vangikongid ja ka omaaegne mahalaskmisruum, koridorid, vangla hoov koos vangide jalutusruumidega ja palju muud vaatamisväärset. Riigi poolt on projekti partneriks justiitsministeerium.

"Ma lausa pean seda tegema, sest see oli tehingu üks osa ja kuna see piirkond on üldse natukene ... seal on kultuurikilomeeter ja mitmeid muuseumeid ja turistidel on veel üks täiendav põhjus sinnakanti tulla. Ma pean seda tegema ja teen hea meelega," ütles Sõõrumaa muuseumiprojekti kohta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: